Grecki rząd walczy z czasem. W Berlinie przekona Europę do pomocy?

Ze świata


Grecki minister finansów Janis Warufakis odwołał wizytę w Londynie. Musiał zmienić plany, bo został wezwany do podjęcia kluczowych rozmów między Grecją, a państwami strefy euro. Mają one dotyczyć wsparcia finansowego jego kraju. Premier Grecji Aleksis Cipras przybył też z pierwszą wizytą do Berlina.

Wizyta greckiego ministra finansów w Londynie była zaplanowana od dawna. Warufakis miał wziąć udział w konferencji, a także uczestniczyć w kilku spotkaniach. Zmienił jednak plany, bo musi uczestniczyć w rozmowach z przedstawicielami państw strefy euro. Mają one dotyczyć pomocy finansowej dla Grecji.

Co dalej?

Dziś dojdzie również do spotkania premiera Grecji Aleksisa Ciprasa z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Rozmowy mają pomóc rozładować napięcie między zadłużoną Grecją, która chce położyć kres oszczędnościom, a Niemcami, którzy utrzymują najtwardsze stanowisko wśród europejskich wierzycieli. Będzie to pierwsza oficjalna wizyta Ciprasa w Niemczech.

Grecja, która musi spłacić swe zadłużenie wobec kredytodawców, podczas gdy jej kasa jest prawie pusta, oczekuje na przynajmniej częściowe odblokowanie ostatniej transzy pomocy międzynarodowej.

W niedzielę niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS), powołując się na źródło w Komisji Europejskiej podał, że Grecja ma płynność finansową tylko do 8 kwietnia. Po tym terminie Ateny znajdą się w "sytuacji krytycznej".

Grecja może nie być w stanie obsługiwać swego długu w najbliższych tygodniach bez dodatkowej pomocy finansowej - ostrzegł w połowie marca premier Aleksis Cipras w liście do kanclerz Angeli Merkel. O liście pisze w poniedziałek "The Financial Times".

Brytyjska gazeta dotarła do dokumentu, w którym Cipras ostrzegł Angelę Merkel, że "niemożliwe" może być obsługiwanie długu przez Ateny w najbliższych tygodniach, jeśli UE nie przekaże krajowi krótkoterminowej pomocy finansowej.

"FT" przypomina, że obecnie rosną obawy co do tego, czy Grecja będzie w stanie wypłacać emerytury i pensje pod koniec marca i czy do końca kwietnia nie skończy się jej gotówka.

Zadłużenie

20 lutego ministrowie finansów państw strefy euro uzgodnili, że program pomocy finansowej dla Aten zostanie przedłużony o cztery miesiące. Wypłaty są zawieszone w oczekiwaniu na wprowadzenie reform przez lewicowy rząd Ciprasa.

Grecja pracuje nad reformami. Uniknie wyjścia ze strefy euro?TVN24 BiS

Autor: msz/gry/kwoj / Źródło: reuters, pap