Warufakis atakuje prestiżowy "FT". "Siejecie złośliwe plotki"

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatGrexit sparaliżuje Europę?

Minister finansów Grecji Janis Warufakis skrytykował na Twitterze dziennik "Financial Times", który zapowiedział, iż grecki rząd ma zamiar jednorazowo opodatkować oszczędności Greków, zabierając im 30 proc. depozytów, aby zasilić banki - podaje w sobotę AFP.

Warufakis nazwał artykuł "złośliwymi plotkami" i dodał, że informacje "Financial Timesa" zdementował już szef stowarzyszenia greckich banków Luka Katseli.

Zabrać oszczędzającym

Brytyjski dziennik finansowy, powołując się na anonimowe źródła w kręgach bankowych, napisał, że Grecy, którzy mają ponad 8 tys. euro na swych kontach bankowych muszą liczyć się z tym, iż rząd zabierze im 30 proc. oszczędności, by ustabilizować sektor bankowy kraju.

"Stanowiłoby to część całkowitej restrukturyzacji sektora bankowego, która miałaby nastąpić po przyznaniu Grecji nowego pakietu pomocowego" - napisał "FT".

Płynność do poniedziałku

W piątek Katseli powiedział, że banki w Grecji - nieczynne od weekendu - mają zapewnioną płynność tylko do poniedziałku, w postaci rezerwy rzędu 1 mld euro. Potem wszystko zależy od Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Od wielu miesięcy grecki sektor bankowy zachowuje płynność tylko dzięki kroplówce finansowej z EBC, czyli awaryjnym kredytom zwanym ELA (emergency liquidity assistance).

Według oficjalnych zapowiedzi rządu banki mają być zamknięte tylko do niedzielnego referendum w sprawie przyjęcia przez Grecję warunków, na jakich wierzyciele skłonni są udzielić Atenom dalszej pomocy finansowej.

Autor: /gry / Źródło: PAP

Raporty: