"The Economist": globalna recesja jest nieunikniona

Autor:
jr/ams
Źródło:
PAP
Ekspert o cenach nieruchomości
Ekspert o cenach nieruchomościTVN24
wideo 2/4
TVN24Ekspert o cenach nieruchomości

"Widoczny spadek inwestycji w budownictwie mieszkaniowym jest powodem do pesymizmu. Dane z rynku wskazują, że podnoszenie stóp procentowych przez Fed nie przyniosło pożądanego rezultatu i w USA nadchodzi recesja" - pisze brytyjski "The Economist". Według Zanny Minton Beddoes, redaktor naczelnej, skala geopolitycznego, energetycznego i gospodarczego szoku wywołanego wojną w Ukrainie jest tak wielka, że w 2023 roku "globalna recesja jest nieunikniona".

"Znaczenie amerykańskiego runku nieruchomości nie wynika tylko z jego absolutnej wartości, choć wynosi ona około 45 bln dolarów; ważniejsze jest to, że jego dynamika jest miarą kondycji gospodarki, gdy Fed podnosi stopy procentowe. Jest to jeden z tych sektorów, które najwcześniej reagują na zmiany wprowadzane przez Fed, co pozwala ocenić efekty polityki banku centralnego USA" - wyjaśnia brytyjski tygodnik.

Pesymizm i recesja

Ostatnie dane dotyczące sprzedaży domów sugerują tymczasem, że te efekty nie są pożądane. Widoczny spadek inwestycji w budownictwie mieszkaniowym jest powodem do pesymizmu - konstatuje "The Economist". Taki trend wróży bowiem recesję. "Nigdy nie zdarzyło się, by doszło do spadków cen nieruchomości i znaczącego spadku inwestycji (...) i nie nastąpiła potem recesja" - ocenił w wywiadzie dla tygodnika ekspert amerykańskiego krajowego stowarzyszenia budowlanego Robert Dietz. Prognozy brytyjskiego tygodnika mogą być tym bardziej trafne, że indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł na koniec lutego i był to już drugi, kolejny miesiąc takich spadków, świadczących o tym, że rosną obawy o recesję i zaniepokojenie inflacją - podała Associated Press.

Ograniczenie wydatków firm i gospodarstw

Portal finansowy Market Watch przypomina, że spowolnienie amerykańskiej gospodarki jest wynikiem polityki Fed, obliczonej na wyhamowanie inflacji; ponieważ jednak podraża ona kredyt, prowadzi do ograniczenia wydatków firm i gospodarstw. W październiku 2022 roku 91 proc. ankietowanych szefów 400 największych amerykańskich firm oceniło, że w ciągu 12 miesięcy gospodarka USA wejdzie w recesję, ponieważ seria podwyżek stóp procentowych, na jaką zdecydował się Fed, nie skończy się tzw. miękkim lądowaniem. W listopadzie redaktor naczelna "The Economist" Zanny Minton Beddoes napisała w artykule wstępnym, że skala geopolitycznego, energetycznego i gospodarczego szoku, wywołanego wojną na Ukrainie, jest tak wielka, że w 2023 roku "globalna recesja jest nieunikniona".

Czytaj także: Bruksela ogłosiła nowe prognozy dla polskiej gospodarki

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MontenegroStock / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości