Bruksela ogłosiła nowe prognozy dla polskiej gospodarki

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP

Komisja Europejska przedstawiła nowe prognozy gospodarcze dla Polski. W roku 2023 wzrost PKB ma być niższy, niż spodziewano się jesienią - 0,4 procent wobec 0,7 procent prognozowanych wcześniej. Roczną inflację na 2022 rok Bruksela szacuje na poziomie 13,2 procent. W 2023 roku ma ona spaść do 11,7 procent.

"Pomimo znacznych przeciwności polska gospodarka w 2022 roku kontynuowała silną ścieżkę wzrostu, wspieraną przez m.in. ekspansywny kurs fiskalny, korzystną sytuację na rynku pracy i duży napływ uchodźców z Ukrainy. Dane sugerują, że wzrost gospodarczy w IV kwartale 2022 r. wyraźnie osłabł, częściowo z powodu podwyższonej inflacji i zaostrzenia warunków finansowania" - stwierdzono prognozie KE.

Jednocześnie Komisja Europejska podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 r. z 4,0 proc. do 4,9 proc.

Komisja Europejska oczekuje przy tym, że niskie zaufanie konsumentów i przedsiębiorców oraz podwyższona inflacja będą wciąż negatywnie oddziaływać na wzrost gospodarczy w nadchodzących kwartałach.

Spadek realnych dochodów

"W szczególności prawdopodobny będzie spadek realnych dochodów przy i tak już niskiej stopie oszczędności, co będzie wywierać presję na konsumpcję prywatną, która według prognoz ma nieznacznie spaść w 2023 r. Oczekuje się, że inwestycje, zwłaszcza w budownictwie, będą nadal podlegać wpływowi wyższych stóp procentowych i podwyższonej niepewności" - stwierdziła Komisja w prognozie dla Polski.

Przy tych wszystkich czynnikach Komisja Europejska zauważa, że zwiększony napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych, a także wzrost wydatków publicznych (w szczególności na obronę) przeważy nad wyżej wymienionymi czynnikami. Dlatego prognozuje się, że saldo inwestycji pozostanie na plusie.

Prognoza dla strefy euro

Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek także zimową prognozę gospodarczą dla strefy euro. W tym przypadku jest ona bardziej optymistyczna od jesiennej, opublikowanej w listopadzie. Zgodnie z najnowszymi przewidywaniami wzrost PKB Unii Europejskiej w 2022 r. wyniesie 3,5 proc., a w 2023 r. - 0,8 proc.

- W ubiegłym roku gospodarka UE osiągnęła lepszy wynik niż przewidywano, odnotowując prężny wzrost pomimo wstrząsów spowodowanych rosyjską agresja. W rok 2023 weszliśmy na mocniejszych podstawach niż przewidywano: ryzyko recesji i niedoborów gazu zniknęło, a bezrobocie pozostaje na rekordowo niskim poziomie - powiedział komisarz UE ds. gospodarki Paolo Gentiloni.

Jesienią KE prognozowała, że strefę euro i większość państw członkowskich czeka recesja.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego:  Lukasz Pawel Szczepanski/Shutterstock

Pozostałe wiadomości