TVN24 Biznes | Ze świata

Odszkodowanie nie tylko w przypadku opóźnienia lotu. Wyrok unijnego sądu

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/ams
Źródło:
Reuters
Airbus Beluga na lotnisku Chopina
Airbus Beluga na lotnisku ChopinaArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plAirbus Beluga na lotnisku Chopina

Europejscy pasażerowie mają prawo do odszkodowania nie tylko w przypadku opóźnienia lotu, ale także wtedy gdy data lub godzina wylotu zostanie przeniesiona na wcześniejszy termin - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Według Trybunału lot należy uznać za odwołany też w przypadku, gdy obsługujący przewoźnik lotniczy przyśpiesza termin wylotu o więcej niż godzinę. 

Zgodnie z obecnymi przepisami unijnymi pasażerowie mogą ubiegać się o odszkodowanie, jeśli ich loty zostaną odwołane na mniej niż 14 dni przed odlotem lub gdy przybędą do miejsca docelowego z ponad trzygodzinnym opóźnieniem albo jeśli odmówiono im wejścia na pokład z powodu tzw. overbookingu, czyli sprzedaży większej liczby biletów niż miejsc w samolocie.

Odszkodowanie także w przypadku przyspieszenia lotu

Odszkodowanie ma wynosić od 250 do 600 euro. Jego wysokość jest uzależniona od dystansu miejscu miejscem wylotu a przylotu. Może ono być zredukowane o połowę, jeśli linia lotnicza zaproponuje pasażerowi alternatywny lot w ciągu najbliższych godzin.

TSUE orzekł, że lot należy uznać za odwołany w przypadku, gdy obsługujący przewoźnik lotniczy przyśpiesza termin wylotu o więcej niż godzinę. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Sędziowie uzasadniają, że pasażerowie mogą odczuwać takie same niedogodności, jak w przypadku opóźnienia lotu, a nawet potencjalnie spóźnić się na lot.

Według wyroku sądu odszkodowanie w takiej sytuacji powinno wynieść tyle samo, co w przypadku opóźnienia lotu. Jednocześnie linie lotnicze nie mogłyby zredukować jego kwoty w przypadku znalezienia innego połączenia dla pasażera.

Autor:mp/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości