Syriza prowadzi w sondażach. Do wyborów jeszcze kilka dni

Ze świata


Radykalnie lewicowa Syriza ma 5 punktów procentowych przewagi nad konserwatywną Nową Demokracją (ND) przed wyznaczonymi na 20 września wyborami parlamentarnymi w Grecji - wynika z sondażu opublikowanego w piątek przez dziennik "Efimerida ton Syndakton".

W badaniu ośrodka Pro Rata partia Syriza byłego premiera Aleksisa Ciprasa uzyskała 28,5 proc. poparcia, a ND - 23,5 proc.

Mocno w górę

Jak pisze "Efimerida ton Syndakton", oba ugrupowania zyskały na popularności od poprzedniego badania z 25-26 sierpnia. Wówczas 23 proc. ankietowanych zadeklarowało, że zagłosowałoby na Syrizę, a 19,5 proc. na będącą w opozycji ND. Cipras doszedł do władzy na początku roku, zapowiadając odrzucenie radykalnych i bolesnych dla Grecji warunków, od których wierzyciele uzależniali dalszą pomoc dla zadłużonego kraju. Jednak wobec perspektywy niewypłacalności i krachu finansów publicznych przywódca Syrizy musiał zgodzić się na większość z nich. Wbrew obietnicom zakończenia programu oszczędności, Cipras podpisał w lipcu w Brukseli porozumienie z wierzycielami w sprawie nowego programu pomocy dla Grecji, ratującego kraj przed bankructwem. Zobowiązał się też do wprowadzenie kolejnych trudnych reform. 20 sierpnia, po siedmiu miesiącach sprawowania władzy, Cipras podał się ze swym rządem do dymisji co doprowadziło do rozpisania przedterminowych wyborów.

Grecja: premier Cipras znowu gra va banque:

Autor: mn//bgr / Źródło: PAP

Raporty: