Stopy procentowe w strefie euro w górę. Pierwsza taka decyzja od 11 lat

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP, Reuters
EBC podnosi stopy procentowe
EBC podnosi stopy procentowe
wideo 2/6
EBC podnosi stopy procentowe

Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Jak podaje agencja informacyjna Reuters, to pierwsza decyzja o podwyżce od jedenastu lat.

"Rada Prezesów EBC podjęła kolejne ważne kroki, aby doprowadzić poziom inflacji do powrotu do celu 2 proc. w średnim okresie. Rada zdecydowała o podniesieniu trzech kluczowych stóp procentowych EBC o 50 punktów bazowych" - czytamy w komunikacie EBC.

Stopy procentowe w strefie euro w górę

"Rada Prezesów postanowiła podnieść trzy podstawowe stopy procentowe EBC o 50 punktów bazowych. Tak więc od 27 lipca 2022 stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu i depozytu w banku centralnym wzrosną do, odpowiednio, 0,50 proc., 0,75 proc. i 0,00 proc." - napisano w komunikacie.

"Na kolejnych posiedzeniach Rady Prezesów stosowna będzie dalsza normalizacja stóp procentowych. Dzisiejsze przyspieszenie odejścia od ujemnych stóp procentowych pozwala Radzie Prezesów przejść do podejmowania decyzji w sprawie stóp procentowych na bieżąco z posiedzenia na posiedzenie. Dalsze kształtowanie stóp procentowych przez Radę Prezesów nadal będzie zależeć od danych i pomoże jej spełnić cel inflacyjny wynoszący 2 proc. w średnim okresie" – dodano.

Tak jak w przypadku RPP decyzja EBC ma wpływ na kredytobiorców, którzy swoje zobowiązania zaciągnęli w euro. Jednocześnie spowodowała tuż po ogłoszeniu komunikatu w sprawie podwyżek umocnienie euro do dolara.

EUR/USD

"Słabe euro nie pomaga w zwalczaniu inflacji"

- Przede wszystkim chodzi o to, aby opanować sytuację z inflacją, która w strefie euro jest mniej więcej o połowę niższa niż u nas, ale najwyższa w historii - tłumaczył na antenie TVN24 ekonomista Marek Zuber.

- Oczywiście kwestia euro również jest ważna, jako że słabe euro nie pomaga w zwalczaniu inflacji - dodał.

Zwrócił uwagę, na pogarszające się prognozy dla gospodarki. - Europa zaczęła już hamować, zresztą elementy tego hamowania doszły do Polski, mamy dane o produkcji przemysłowej, także o sprzedaży detalicznej przed chwilą opublikowane. Przygotowujemy się więc na recesję. Im gorzej będzie w kwestii dostaw gazu, tym ta recesja będzie gorsza - ocenił.

Nowy instrument ochrony transmisji polityki pieniężnej

EBC ustanowił w piątek także nowy instrument ochrony transmisji polityki pieniężnej.

"Rada Prezesów uznała, że konieczne jest ustanowienie instrumentu TPI w celu wsparcia skutecznej transmisji polityki pieniężnej. W szczególności, ten instrument będzie zapewniać płynną transmisję nastawienia naszej polityki pieniężnej we wszystkich krajach strefy euro, w miarę jak Rada Prezesów będzie kontynuować proces normalizacji polityki pieniężnej. Jednolitość polityki pieniężnej Rady Prezesów jest warunkiem koniecznym, by EBC mógł wypełniać swój mandat do ochrony stabilności cen" - wynika z oświadczenia EBC.

"Instrument TPI będzie uzupełnieniem zestawu narzędzi Rady Prezesów i może zostać aktywowany w celu przeciwdziałania nieuzasadnionej, chaotycznej dynamice na rynku stanowiącej poważne zagrożenie dla transmisji polityki pieniężnej w strefie euro. Skala skupu w ramach tego instrumentu zależy od tego, jak poważne są zagrożenia dla transmisji polityki pieniężnej. Skup nie jest ograniczony ex ante. Instrument TPI będzie chronić mechanizm transmisji, co pozwoli Radzie Prezesów skuteczniej wypełniać mandat do utrzymania stabilności cen" - dodano.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości