Spadają zyski Samsunga. Koncern przegrywa rywalizację z Apple i Xiaomi


Samsung ma kłopoty. Technologiczny gigant ogłosił, że spodziewa się mniejszego o 37 proc. zysku w ostatnim kwartale 2014 roku. To efekt potężnej konkurencji ze strony Apple'a i chińskiego Xiaomi.

Południowokoreański producent sprzętu elektronicznego zaczyna przegrywać rywalizację m.in. z chińskim Xiaomi. Z prognoz finansowych Samsunga wynika, że firma zarobi w czwartym kwartale ubiegłego roku 4,7 mld dolarów, czyli o 37 proc. mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Duża konkurencja

Producent traci udziały w kluczowych rynkach od lipca. Analitycy twierdzą, że trend utrzymywał się również w końcowych miesiącach 2014 roku. Wszystko przez dużą konkurencję Apple’a, który ma za sobą udaną premierę iPhone’a 6 oraz mocno rozpychającego się na rynku Xiaomi.

Chiński producent sprzedał w zeszłym roku ponad 61 mln egzemplarzy smartfonów. To trzykrotnie więcej niż w 2013 roku, kiedy to znalazł chętnych na 18,7 mld sztuk swoich produktów.

Poza presją konkurentów Samsung odczuwa również trend zmniejszających się marż, który przyśpiesza wraz ze wzrostem nasycenia rynku smartfonów. Ratunkiem dla południowokoreańskiego producenta może być premiera Galaxy S6, czyli flagowego produktu firmy.

Uciec do przodu

Zdaniem ekspertów debiut nowego modelu popularnego smartfonu może znacząco zwiększyć sprzedaż. Nic więc dziwnego, że władze koncernu rozważają przyśpieszenie premiery Galaxy S6. Dotąd premiery najważniejszych produktów Samsung ogłaszał w kwietniu. Teraz eksperci oczekują, że premiera nowego Galaxy obędzie się w czasie marcowej konferencji Mobile World Congress w Barcelonie.

Jak wcześniej?

W trzecim kwartale 2014 roku zysk operacyjny (zysk przed odliczeniem podatków i odsetek) koncernu zmalał aż o 60 proc. Natomiast o 20 proc. spadły przychody. Był to najgorszy wynik od trzech lat. Pełne roczne wyniki finansowe Samsunga poznamy pod koniec stycznia.

Smartfon źródłem stresu? Sprawdź, czy jesteś uzależniony
Smartfon źródłem stresu? Sprawdź, czy jesteś uzależnionyENEX/Reuters/TVN24biznes i Świat

Autor: msz/ / Źródło: Reuters, CNN Mooney

Pozostałe wiadomości