Separatyści uderzają w ukraiński przemysł. Jedna z największych koksowni w Europie zamknięta

Ze świata

wikimedia.org\(CC BY-SA 3.0) | MOs810Zakład Avdiyivka produkuje 40 proc. ukraińskiego koksu

Największa ukraiński producent stali Metinvest zatrzymał produkcję w jednej z największych koksowni w Europie. Chodzi o zakład w Awdijiwce we wschodniej części kraju, który został ostrzelany przez prorosyjskich separatystów. W ataku zginął jeden pracownik, a dwóch zostało ciężko rannych.

Kombinat koksochemiczny należy do grupy Metinwest, której głównym udziałowcem jest jeden z najbogatszych Ukraińców, Rinat Achmetow. Awdijiwka produkuje 40 proc. ukraińskiego koksu. Od jego działalności uzależnionych jest większość hut w kraju, w tym dwie największe, które znajdujące się w Mariupolu.

Do odwołania

"Po drugim potężnym ataku w czasie kilku ostatnich dni jesteśmy zmuszeni w trybie pilnym zatrzymać produkcję. Produkcja zostanie wznowiona, gdy sytuacja się ustabilizuje" - poinformowała firma Metinvest w specjalnym komunikacie. Zakład w Awdijiwce, to jedna z największych koksowni w całej Europie, znajduje się na terytorium kontrolowanym przez ukraińskie siły rządowe. Jednak leży w pobliżu linii frontu walk między wojskami ukraińskimi a separatystami, które trwają pomimo oficjalnego zawieszenia broni w lutym tego roku.

Atak

W piątek informowaliśmy, że koksownia została zaatakowana przez prorosyjskich separatystów. W czasie ofensywy zginął jeden z pracowników zakładu, a dwóch zostało rannych. Uszkodzeniu uległ także sprzęt znajdujący się w fabryce oraz infrastruktura transportowa. Już w marcu, premier Arsenij Jaceniuk oskarżył separatystów o próbę destabilizacji Mariupola przez zakłócenia dostaw do hut z miasta Awdijiwce, oddalonego o ok. 100 km na północ.

Autor: msz//km / Źródło: Reuters, tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: wikimedia.org\(CC BY-SA 3.0) | MOs810