Sawicki: na unijnej radzie ministrów rolnictwa będzie rozmowa o rosyjskim embargu

Ze świata


O ewentualnym porozumieniu z Rosją w sprawie embarga będziemy rozmawiali w Brukseli na najbliższej radzie ministrów rolnictwa i rybołówstwa UE 26 stycznia br. - poinformował w środę dziennikarzy minister rolnictwa Marek Sawicki.

Minister przyznał na konferencji prasowej, że pierwsze rozmowy w tej sprawie odbyły się już w ub. tygodniu podczas targów Zielony Tydzień w Berlinie. Jak mówił, doszło do spotkania przedstawicieli komisji zdrowia UE z rosyjskimi służbami weterynaryjnymi.

Porozumienie już blisko?

Z wiceszefem rosyjskich służ weterynaryjnych Jewgienijem Niepokłonowem rozmawiał także Główny Lekarz Weterynarii Marek Pirsztuk. Rozmowa dotyczyła m.in. sposobu zwalczania i zabezpieczenia przez rozprzestrzenianiem się ASF.

Sawicki powiedział też, że pod koniec ub. tygodnia w Brukseli spotkali w tej sprawie się unijny radcowie rolni. - Jest ciche przyzwolenie na rozmowy dwustronne (...) będziemy o tym rozmawiali 26 stycznia - podkreślił.

W poniedziałek francuskie ministerstwo rolnictwa poinformowało, że osiągnęło porozumienie z Rosją w sprawie wznowienia eksportu żywych świń, podrobów wieprzowych oraz tłuszczu wieprzowego z Francji. Są to produkty objęte zakazem importu w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie UE oraz rosyjskim embargiem.

Sawicki zapytany przez dziennikarzy czy takie porozumienie Francji z Rosją nie jest łamaniem europejskiego solidaryzmu, odpowiedział, że "jest to zły sygnał" i zapewnił, że będzie o tym rozmawiał z ministrem rolnictwa Francji. Podkreślił, że jeżeli podczas posiedzenia w Brukseli komisarz ds. rolnictwa da wyraźny sygnał, że takie rozmowy można prowadzić dwustronnie, to Polska z takiego rozwiązania skorzysta.

Minister zaznaczył, że interesy Francji i Niemiec są w relacjach z Rosją inne niż polskie. - Rosja jest mistrzem w rozmontowywaniu solidaryzmu europejskiego - dodał.

Mniejsze ograniczenia

Odnosząc się do możliwości zastosowania przez Rosję zasady regionalizacji (wyłączenia z handlu określonych regionów) powiedział, że zgodnie z zasadami Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE), Sawicki powiedział, że musiałby ją ograniczyć do czterech powiatów województwa podlaskiego i kupować wieprzowinę z pozostałych rejonów Polski. Ale przyznał też, że Rosja może zdecydować inaczej, i - choć jej decyzja może być zaskarżona - ograniczyć import do krajów, w których nie ma ASF.

Szef resortu rolnictwa zauważył też, że każda możliwość sprzedaży produktów na rynek rosyjski przez inne państwa unijne, jest kolejną szansą na lokowanie polskich produktów w Unii. Zaznaczył, że o ile w 2013 r. procentowo do UE sprzedaliśmy ok. 76-77 proc., to w 2014 r. było to prawie 80 proc. - Jeśli na tym rynku pojawi się jakakolwiek nisza, to z niej korzystny - zapewnił.

We wtorek rzecznik KE ds. bezpieczeństwa żywności Enrico Brivio poinformował, że po rozmowach przedstawicieli Komisji i rosyjskich służb weterynaryjnych pojawiła się możliwość eksportu unijnej wieprzowiny do Rosji. Potrzebne są jednak jeszcze prace nad szczegółami realizacji tych uzgodnień, będą one miały miejsce w najbliższych dniach.

Według unijnych źródeł Komisja Europejska dąży do rozwiązania, które obejmowałoby całą UE, a nie tylko niektóre kraje. Rosjanie mają uzależniać zniesienie zakazu importu niektórych produktów wieprzowych m.in. od odpowiedniego poziomu inspekcji w zakładach mięsnych w UE.

Rosja zakazała importu wieprzowiny z UE w styczniu 2014 r. w związku z wykryciem przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na Litwie. Przypadki ASF u dzików wystąpiły potem także w Polsce, w pobliżu granicy z Białorusią. Komisja Europejska od początku twierdziła, że decyzja rosyjskich służb nadzoru weterynaryjnego jest nieproporcjonalna. W kwietniu ub.r. KE wniosła skargę w tej sprawie do Światowej Organizacji Handlu.

Autor: mn / Źródło: PAP