TVN24 Biznes | Ze świata

Jednogłośne porozumienie w sprawie pakietu sankcji wobec Rosji

TVN24 Biznes | Ze świata

Aktualizacja:
Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Protest przeciwko rosyjskiej agresji w Berlinie. Relacja reporterki TVN24 z 24 lutego
Protest przeciwko rosyjskiej agresji w Berlinie. Relacja reporterki TVN24 z 24 lutegoTVN24
wideo 2/20
Konflikt Rosja-Ukraina

Unia Europejska nakłada sankcje na Rosję. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że osiągnięto jednogłośne porozumienie w sprawie pakietu sankcji. - Zdecydowaliśmy się wziąć na cel 27 osób i podmiotów podważających integralność terytorialną Ukrainy - przekazał Borrell.

Osiągnęliśmy jednogłośne porozumienie w sprawie pakietu sankcji wobec Rosji. Będzie on dotkliwy - poinformował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell na konferencji. Dodał, że UE nałoży sankcje w koordynacji z partnerami: USA, Wielką Brytanią i Kanadą.

We wtorek po południu odbyło się nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej pod przewodnictwem szefa unijnej dyplomacji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Jakie sankcje na Rosję?

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen informowali wcześniej w oświadczeniu, że propozycja pakietu zakłada: objęcie sankcjami banków, które finansują rosyjskie operacje wojskowe, zdolności państwa i rządu rosyjskiego do dostępu do rynków i usług kapitałowych oraz finansowych UE, handlu UE z dwoma separatystycznymi regionami oraz osób, które brały udział w nielegalnej decyzji uznania tzw. republik.

"Decyzja Federacji Rosyjskiej o uznaniu za niezależne podmioty i wysłaniu wojsk rosyjskich na niektóre obszary ukraińskich obwodów donieckiego i ługańskiego jest bezprawna i niedopuszczalna. Narusza prawo międzynarodowe, integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy, własne zobowiązania międzynarodowe Rosji i dodatkowo eskaluje kryzys" - zaznaczyli w oświadczeniu.

Przekazali też, że UE jest gotowa przyjąć dodatkowe sankcje wobec Rosji na późniejszym etapie, jeśli zajdzie taka potrzeba w świetle dalszych wydarzeń.

Szefowie instytucji UE informują, że cały czas konsultują się z innymi przywódcami UE i międzynarodowymi podmiotami. "Unia pozostaje w pełnej solidarności z Ukrainą i jest zjednoczona we wspieraniu jej suwerenności i integralności terytorialnej. (...) Będziemy nadal wspierać Ukrainę i jej mieszkańców" - dodali.

Rosja - Ukraina

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek dekret o uznaniu separatystycznych "republik ludowych" w Donbasie - donieckiej i ługańskiej. Putin i przywódcy separatystów w Donbasie podpisali też umowy o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z Rosją. Jak podał Reuters, Putin wydał wojskom rosyjskim rozkaz wkroczenia na terytorium wschodniej Ukrainy.

W opublikowanej w nocy odezwie do narodu ukraińskiego prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Kijów kwalifikuje uznanie przez Rosję niepodległości dwóch "republik" jako naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej państwa ukraińskiego.

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości