TVN24 Biznes | Ze świata

Szwajcaria ujawnia, ile pieniędzy Rosjanie trzymają na kontach

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP, Reuters

Rosjanie trzymają w szwajcarskich bankach miliardy dolarów. Z szacunków Szwajcarskiego Stowarzyszenia Bankowców (SBA) wynika, że może chodzić o kwotę nawet 213 miliardów dolarów.

Agencja Reutera wskazała, że wartość środków ulokowanych przez Rosjan w niektórych bankach została ujawniona po tym, jak Szwajcaria zdecydowała się przyłączyć do sankcji nałożonych na Moskwę przez Unię Europejską.

Szwajcarskie Stowarzyszenie Bankowców oszacowało, że Rosjanie trzymają w szwajcarskich bankach od 150 mld do 200 mld franków szwajcarskich. To równowartość nawet 213 mld dolarów.

Sankcje wobec Rosjan

Mattea Meyer, współprzewodnicząca szwajcarskich Socjaldemokratów, wezwała władze do zlikwidowania wszelkich rachunków należących do Rosjan bliskich Władimirowi Putinowi i jego rządowi. - Część należy do oligarchów lojalnych wobec Kremla. Te pieniądze i ich działalność (…) pomagają finansować wojnę - powiedziała, dodając, że Szwajcaria "musi zrobić wszystko, co możliwe, aby zakręcić kurek z pieniędzmi".

Agencja zwróciła uwagę, że szacunki SBA znacznie przewyższają dane opublikowane wcześniej przez kilka firm finansowych. Szwajcarskie ministerstwo gospodarki poinformowało, że na razie nie dysponuje miarodajnymi szacunkami dotyczącymi zamrożonych aktywów, ponieważ nadal zbiera raporty od banków.

Agencja zwróciła uwagę, że informacje ujawnione przez SBA to rzadkość w Szwajcarii, która wcześniej blokowała podobne wnioski o przejrzystość w tej kwestii. Dodatkowo dane pojawiły się w momencie, gdy Unia Europejska zaczęła nakładać sankcje na rosyjskie aktywa po inwazji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego.

Według SBA najnowsze dane to niewielka część całości aktywów przechowywanych w Szwajcarii, która od pokoleń jest postrzegana przez zamożnych z całego świata jako bezpieczna przystań dla ich pieniędzy.

Z informacji uzyskanej od stowarzyszenia wynika, że udział rosyjskich aktywów ulokowanych w Szwajcarii stanowi prawdopodobnie niewielki, jednocyfrowy procent wszystkich aktywów zagranicznych ulokowanych w tym kraju - dodał Reuters.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: MDart10/Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości