TVN24 Biznes | Ze świata

Hiszpanie przejęli jacht rosyjskiego oligarchy

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP, Reuters, TVN24 Biznes

Jacht Siergieja Czemiezowa został zajęty w Barcelonie przez hiszpańskie służby - przekazał premier Hiszpanii Pedro Sanchez. Rosyjski oligarcha został objęty amerykańskimi i unijnymi sankcjami w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Według władz portu w Barcelonie, na które powołują się w poniedziałek hiszpańskie media, m.in. portal Infolibre, zarekwirowana tymczasowo jednostka o długości 85 metrów to "Valerie". Jej wartość szacowana jest na 140 mln dolarów.

Jacht został przejęty na mocy decyzji urzędników hiszpańskiego ministerstwa transportu.

Jacht Czemiezowa "Valerie" przejęty w Hiszpanii

Dziennik "ABC" przypomniał, że oligarcha jest bliskim współpracownikiem prezydenta Rosji Władimira Putina jeszcze z czasów służby w strukturach KGB. Od kilku lat Czemiezow stoi na czele rosyjskiej zbrojeniowej korporacji Rostec.

W poniedziałkowym wywiadzie dla telewizji La Sexta premier Sanchez przypomniał, że tymczasowe przejęcie jachtu Czemiezowa to pierwsza tego typu akcja w tym kraju. Zapowiedział kontynuowanie "wdrażania sankcji wobec rosyjskich oligarchów".

W ostatnim tygodniu Czemiezow napisał do swoich pracowników w komunikacie, do którego dotarł Reuters, że Rosja, która prowadzi w Ukrainie "specjalną operację wojskową" mającą na celu ochronę bezpieczeństwa wewnętrznego, zwycięży pomimo sankcji.

Sankcje na Czemiezowa

Czemiezow został objęty sankcjami przez Stany Zjednoczone jeszcze w 2014 r., a przez Wielką Brytanię w 2020 r. Powodem była aneksja Krymu przez Rosję.

Rosyjski oligarcha w tym miesiącu został wymieniony na listach sankcji przez USA i Australię. Sankcje USA dotyczyły także pasierbicy Czemiezowa, a także jego żony i syna - napisała Agencja Reutera.

Dodała, że Czemiezow nie figurował na ostatnich europejskich listach Rosjan objętych sankcjami, ale UE nałożyła na niego ograniczenia w 2014 roku. W nadchodzących dniach ma zostać przedstawiony czwarty pakiet unijnych sankcji przeciwko Rosji.

Sankcje wobec Rosji

Państwa zachodnie nałożyły szeroko zakrojone sankcje na Rosję po inwazji na Ukrainę. Obejmują one 300 osób i podmiotów, które znajdują się w centrum reżimu Putina, oraz zamrożenie ich aktywów o wartości dziesiątków miliardów funtów.

Włoski minister gospodarki Daniele Franco poinformował w sobotę, że Gwardia Finansowa od ubiegłego tygodnia zajęła wille i jachty o wartości ponad 700 milionów euro należące do rosyjskich oligarchów i miliarderów.

Biuro premiera Włoch poinformowało w sobotę, że w porcie w Trieście włoska Gwardia Finansowa zatrzymała jacht rosyjskiego miliardera Andrieja Melniczenki. Superżaglowiec wart jest 530 milionów euro. Andriej Melniczenko jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie, a jego majątek szacuje się na kilkanaście miliardów euro. Jest właścicielem firm produkujących nawozy sztuczne EuroChem Group, działa też w przemyśle energetycznym. Jest właścicielem spółki węglowej SUEK.

Sankcje nałożone na Romana Abramowicza

Wielka Brytania zamroziła natomiast aktywa należące do Romana Abramowicza i nałożyła na niego zakaz podróżowania z powodu jego powiązań z Władimirem Putinem.

Agencja Reutera przekazała, że w sobotę rano na wody terytorialne Czarnogóry wpłynął luksusowy jacht, którego właścicielem jest rosyjski biznesmen Roman Abramowicz. My Solaris, bo tak nazywa się jednostka, jest jednym z wielu jachtów należących do właściciela klubu piłkarskiego Chelsea. Jednostka o długości 140 metrów była zacumowana w Tivat.

Jak podała Agencja Reutera, jacht przypłynął do Czarnogóry z Barcelony. Stolicę Katalonii opuścił we wtorek.

W niedzielę Abramowicz widziany był na lotnisku w Tel Awiwie.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: PAP, Reuters, TVN24 Biznes

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości