TVN24 Biznes | Ze świata

Hiszpania wykryła aktywa należące do 15 rosyjskich oligarchów objętych sankcjami

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters
Truszczyński o katalogu sankcji, które jeszcze można nałożyć na Rosję
Truszczyński o katalogu sankcji, które jeszcze można nałożyć na RosjęTVN24
wideo 2/4
TVN24Truszczyński o katalogu sankcji, które jeszcze można nałożyć na Rosję

Domy, firmy i co najmniej jeden luksusowy jacht - hiszpańskie władze zidentyfikowały aktywa należące do 15 rosyjskich oligarchów znajdujących się na liście sankcyjnej Unii Europejskiej - poinformował Reutersa oficjalny organ nadzorujący rejestry nieruchomości.

Mariano García Fresno, szef jednostki ds. zapobiegania praniu brudnych pieniędzy Rady Generalnej Notariuszy, podał, że jednostka wykryła działalność po inwazji na Ukrainę 24 lutego, ponieważ oligarchowie starali się przekazać swoje udziały w niektórych firmach krewnym lub współpracownikom, aby uniknąć wykrycia.

Hiszpańskie władze na tropie rosyjskich oligarchów

- Zaczęli już przenosić te udziały, zwłaszcza w hiszpańskich firmach lub udziały lub udziały w zagranicznych firmach - powiedział Reutersowi García Fresno.

- Znaleźliśmy około 15 osób z tej listy (sankcjonowanych przez UE) i kolejne 105 osób z nimi związanych lub członków rodziny (…) Na liście są osoby mniej znane, ale niektóre z nich należały do ​​najbardziej znanych - dodał.

Sankcje UE

Co tydzień od inwazji Rosji na Ukrainę Unia Europejska wprowadza nowe sankcje wobec Moskwy, dodając do swojej czarnej listy setki czołowych polityków, biznesmenów i personel wojskowy.

Wdrożenie napotyka jednak na ograniczenia prawne i trudności w identyfikacji rzeczywistych właścicieli aktywów, takich jak nieruchomości, jachty czy konta bankowe - wyjaśnił Reuters.

W tym tygodniu Komisja Europejska, organ wykonawczy UE, zapowiedziała, że ​​przedstawi wniosek ustawodawczy w sprawie ścigania osób, które próbowały uniknąć sankcji, na przykład poprzez przekazanie swojego majątku członkom rodziny.

Aktywa rosyjskich oligarchów

Po przeanalizowaniu ponad tysiąca nazwisk spośród milionów transakcji zarejestrowanych u notariuszy w Hiszpanii od 2004 r., jednostka Garcíi Fresno ustaliła, że ​​usankcjonowani oligarchowie mieli udziały w co najmniej 10 spółkach hiszpańskich i 13 zagranicznych.

Informacje zostały przekazane do krajowej jednostki wywiadu finansowego i Ministerstwa Skarbu, a pod koniec kwietnia rząd potwierdził, że zamroził 12 funduszy i kont bankowych powiązanych z pięcioma osobami z listy sankcyjnej, wraz z trzema luksusowymi jachtami i 23 nieruchomościami - podał Reuters.

Firmy powiązane z rosyjskimi oligarchami posiadają około 35 nieruchomości w Hiszpanii, w tym kilka luksusowych domów, a także rachunki bankowe i udziały w firmach działających w Hiszpanii i innych krajach Europy - podał Agencji Reutera García Fresno.

Jego jednostka stwierdziła, że ​​w Hiszpanii zagraniczne firmy były właścicielami firm, które posiadały aktywa powiązane z oligarchami, ale mimo że było dwóch lub trzech pośredników, jednostka ds. prewencji była w stanie śledzić ich własność za pomocą baz danych.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Krajobraz po zbrodni". Reportaż "Czarno na Białym" o rosyjskiej okupacji
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości