Zełenski znów odpowiada Muskowi. "Przyjedź na Ukrainę i sam zobacz wszystko"

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Zełenski: antyeuropejska agresja Rosji jest skazana na porażkę
Zełenski: antyeuropejska agresja Rosji jest skazana na porażkęTVN24
wideo 2/4
TVN24Zełenski: antyeuropejska agresja Rosji jest skazana na porażkę

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski znów skrytykował kontrowersyjną propozycję planu pokojowego Elona Muska. Zełenski zaprosił też ekscentrycznego miliardera do przyjazdu na Ukrainę.

- Jeśli chcesz zrozumieć, co zrobiła tutaj Rosja, przyjedź na Ukrainę i sam zobacz wszystko - powiedział Zełenski na konferencji zorganizowanej przez "The New York Times".

Dodał też: - A potem powiesz mi, jak zakończyć tę wojnę, kto ją rozpoczął i kiedy ona może się skończyć.

Propozycja pokojowa Muska

Musk wywołał kontrowersje na Twitterze w październiku propozycją planu pokojowego między Kijowem a Moskwą.

Miliarder zaproponował takie rozwiązania:

"Pokój Ukraina-Rosja: - Ponowne wybory w anektowanych regionach pod nadzorem ONZ. Rosja odchodzi, jeśli taka jest wola ludzi. - Krym formalnie należy do Rosji, tak jak było od 1783 r. (do pomyłki Chruszczowa). - Zapewnione dostawy wody na Krym. - Ukraina pozostaje neutralna".

Pod tym postem pojawiła się sonda z odpowiedziami: "tak" lub "nie". Zagłosowano ponad 2,7 mln razy. Większość głosujących (59,1 proc.) nie zgodziło się z tymi propozycjami.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski również w październiku zamieścił na Twitterze sondę, w której pytał: "Którego Elona Muska lubisz bardziej?" W odpowiedziach można wybrać: "tego, który popiera Ukrainę" i "tego, który popiera Rosję".

W tej sondzie oddano 2,4 mln głosów, z czego zdecydowana większość (78,8 proc.) opowiedziała się za pierwszą opcją.

Z kolei szef dyplomacji Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował na Twitterze, by nie używać słowa "pokój" do maskowania aprobaty dla armii rosyjskiej, która nadal popełnia zbrodnie wojenne na Ukraińcach. Post pojawił się właśnie po "pokojowych" propozycjach amerykańskiego miliardera Elona Muska.

"Ci, którzy sugerują, by Ukraina zrezygnowała ze swoich obywateli i ziemi – rzekomo po to, by nie skrzywdzić urażonego ego Putina lub ratować Ukrainę przed cierpieniem – muszą przestać używać słowa 'pokój' jako eufemizmu dla stwierdzenia 'Niech Rosjanie zabijają i gwałcą tysiące niewinnych Ukraińców i zdobywają jeszcze więcej terytoriów'" - napisał Kułeba.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Pozostałe wiadomości