Rosyjscy oligarchowie skarżą się do TSUE. Chodzi o unijną listę sankcyjną

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP

Co najmniej pięćdziesięciu rosyjskich oligarchów złożyło pozew do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o unieważnienie wpisania ich na unijną listę sankcji - podał dziennik "NRC". Portal Politico wskazał, że jednym z pozywających jest były właściciel Chelsea Roman Abramowicz.

Wykreślenie z listy sankcyjnej pozwoliłoby Rosjanom odzyskać dostęp do aktywów przejętych przez kraje europejskie. Jak informuje holenderska gazeta, dotychczas w UE zamrożono ich aktywa o łącznej wartości 13,8 miliarda euro, w tym wille, jachty, prywatne samoloty, konta bankowe i lokaty.

Roman AbramowiczReuters Archive

Rosyjscy oligarchowie chcą wykreślenia z listy sankcyjnej

Informacje "NRC" potwierdził rzecznik Trybunału. - Do rozstrzygnięcia pierwszej sprawy minie co najmniej rok - powiedział, cytowany przez dziennik.

Jak wynika z ustaleń dziennikarzy, o unieważnienie wpisu wystąpili m.in. właściciele upadłego Amsterdam Trade Bank.

Politico twierdzi, że ubiega się o to także były właściciel klubu piłkarskiego Chelsea Roman Abramowicz, założyciel Alfa Banku Michaił Fridman i oligarcha Aliszer Usmanow.

Michaił FridmanKrysja/Shutterstock
Aliszer Usmanow kremlin.ru

Majątek najbogatszych Rosjan się zmniejszył

Łączna wartość majątku 25 najbogatszych rosyjskich oligarchów zmniejszyła się od początku roku z blisko 383 miliardów do około 322 miliardów dolarów, co stanowi spadek o około 15 procent. Dane te w sierpniu podał niezależny rosyjski portal Meduza, który przeanalizował dane finansowe z rankingu Bloomberg Billionaires Index.

Największe straty poniósł Aleksiej Mordaszow - biznesmen inwestujący między innymi w branży turystycznej i wydobywczej, prezes spółki górniczo-hutniczej Siewierstal. Według Bloomberga jego majątek zmniejszył się o ponad 8 miliardów dolarów i wynosi obecnie 20,6 miliarda dolarów.

Rosyjscy oligarchowie i propagandysta pozbawieni willi i jachtów we Włoszech

Swój stan posiadania znacznie uszczuplili też między innymi Giennadij Timczenko, do marca związany z drugim największym rosyjskim koncernem gazowym Nowatek, oraz były właściciel klubu piłkarskiego Chelsea Londyn Roman Abramowicz. Obaj stracili po około 6 miliardów dolarów.

Majątek rosyjskich oligarchów i ludzi Putina. Zamrożono "tak naprawdę tylko ułamek"

Czytaj także: Majątki Rosjan w Europie: zamrożone czy skonfiskowane? Na jakiej podstawie? Wyjaśniamy

Zaślepka materiału TVN24GO
"Wspólnicy reżimu". Reportaż "Czarno na białym" o najbogatszych ludziach Rosji
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości