TVN24 Biznes | Ze świata

Ceny ropy blisko najwyższych poziomów od siedmiu lat

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Ceny gazu coraz wyższeTVN24
wideo 2/4
TVN24Ceny gazu coraz wyższe

Ropa w Stanach Zjednoczonych wyceniana jest blisko najwyższych poziomów od października 2014 roku. Jak wyjaśniają maklerzy, globalny kryzys energetyczny napędza popyt na energię w okresie poprzedzającym zimę.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 80,47 USD, niżej o 0,21 proc.

ROPA (WTI)

Ropa Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje zaś 83,25 USD za baryłkę, niżej o 0,2 proc.

ROPA (BRENT)

Ceny ropy w górę

W 2021 r. ceny ropy poszybowały w górę, ponieważ poprawa aktywności gospodarczej po pandemii COVID-19 wpłynęła na zwiększenie konsumpcji paliw i spadek zapasów ropy i jej produktów.

W ciągu ostatnich kilku tygodni notowane są poważne braki gazu ziemnego, a tymczasem na półkuli północnej zbliża się zima i inwestorzy poszukują zamienników do produkcji energii, stąd też większe zainteresowanie ropą.

- Na razie nie można powiedzieć, że ceny ropy osiągnęły szczyt. To, czy notowania surowca dojdą do poziomu 90-100 USD za baryłkę, będzie zależało od tego, jak będzie zimno - mówi John Driscoll, główny strateg JTD Energy Services Pte.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

- W międzyczasie może nastąpić pewien skok cen i pewna zmienność. Teraz wszyscy obserwują słupki rtęci na termometrach - dodaje.

Międzynarodowa Agencja Energii, która doradza krajom uprzemysłowionym w zakresie polityki energetycznej, w środę przedstawi swoje prognozy dla globalnych rynków energii.

Tymczasem wicepremier Rosji Aleksander Nowak ocenił w wywiadzie dla Rossija TV, że kryzys energetyczny, z jakim obecnie zmaga się świat, wynika ze zbyt pospiesznego przejścia na odnawialne źródła energii.

Na zakończenie poprzedniej sesji ropa w USA zdrożała o 0,2 proc.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości