Podróżuj póki możesz. Brytyjska branża turystyczna ostrzega przed Brexitem

Ze świata

TVN24 BiSABTA ostrzega przed Brexitem

Stowarzyszenie Brytyjskich Biur Podróży (ABTA) ostrzega przez skutkami Brexitu. Jak wskazują eksperci, po ewentualnym opuszczeniu Unii Europejskiej, Brytyjczycy muszą liczyć się ze wzrostem cen biletów lotniczych, a także mniejszą liczbą połączeń z innymi krajami Europy.

W referendum, które odbędzie się 23 czerwca, obywatele Wielkiej Brytanii zadecydują, czy ich kraj ma pozostać w UE, czy też ją opuścić. Stowarzyszenie Brytyjskich Biur Podróży jest kolejną organizacją, która w ostatnim tygodniach ostrzega przed tym drugim scenariuszem.

Jakie straty?

Teraz członkostwo Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej pozwala bowiem na swobodny przepływ podróżnych, pracowników i wymianę handlową z 28 krajami europejskimi. Ale Brexit spowodowałoby opuszczenie przez kraj strefy wolnego handlu Unii Europejskiej. W konsekwencji konieczne byłyby negocjacje z całą Unią, bądź bezpośrednio z krajami, w celu ustalenia nowych zasad, na jakich odbywałyby się podróże z i na Wyspy.

ABTA ostrzega tymczasem, że nowe ograniczenia i ustalenia mogą prowadzić do wyższych kosztów dla przewoźników i firm turystycznych, które mogą zostać przerzucone na konsumentów.

Brexit "najprawdopodobniej doprowadzi do wzrostu cen biletów i mniej regularnych lotów między UE i Wielką Brytanią", ostrzega cytowany w oświadczeniu ABTA prezes Monarch Group, Andrew Swaffied. Do koncernu należy tani brytyjski przewoźnik Monarch Airlines, który obsługuje głównie połączenia z krajami basenu Morza Śródziemnego.

To jednak nie wszystko.

Spodziewany spadek wartości funta brytyjskiego w połączeniu z nowymi kosztami opieki zdrowotnej, spowoduje również droższe wakacje w Europie, ostrzega ABTA. Brytyjska waluta od listopada ub.r. w stosunku do euro spadła bowiem o 10 proc., czego powodem według ekspertów jest właśnie widmo Brexitu.

Ponadto, Brytyjczycy mają obecnie zagwarantowany dostęp do lokalnej służby zdrowia, jeśli zachorują w innym kraju UE. Mogłoby się zmienić po opuszczeniu Unii, zauważa ABTA. I w konsekwencji doprowadzić do wzrostu kosztów ubezpieczenia zdrowotnego dla podróżnych.

Według danych stowarzyszenia, Brytyjczycy wydają prawie 28,3 mld euro rocznie na turystykę w Unii Europejskiej i odbywają w tym czasie aż 29 milionów podróży.

Autor: mb//km / Źródło: CNN Money

Źródło zdjęcia głównego: wikimedia.org