Prezesi największych firm w Rosji upublicznią dochody. Swoje, swoich żon i dzieci

Ze świata

gazprom.comOprócz prezesów przepisy mają objąć również ich zastępców i głównych księgowych

Kierownictwo największych rosyjskich państwowych firm będzie zobowiązane do publikowania w internecie informacji o swoich dochodach - podają w poniedziałek rosyjskie media. Postanowienie w tej sprawie podpisał 18 grudnia premier Dmitrij Miedwiediew.

Informacje o dochodach, wydatkach i majątku powinny być zamieszczane na stronach internetowych tych przedsiębiorstw. Zeznaniami na temat dochodów i wydatków objęci mają zostać także małżonkowie prezesów oraz ich niepełnoletnie dzieci. Oprócz prezesów przepisy mają objąć również ich zastępców i głównych księgowych - informuje w internetowym wydaniu gazeta "Wiedomosti".

Z samego szczytu

Spis przedsiębiorstw, których prezesi będą zobowiązani do składania deklaracji, został sporządzony już wcześniej. W tej chwili obejmuje on 62 przedsiębiorstwa, w tym Gazprom, Rosnieft, Sbierbank, Rosnano, Rostelekom, Rosyjskie Koleje Żelazne (RŻD) czy Aerofłot. Pierwsza wersja rozporządzenia ze spisem firm i zobowiązaniami pracowników w zakresie sprawozdań o dochodach została zatwierdzona już w lipcu 2013 roku.

Jednak zabrakło w niej zapisu o konieczności upublicznienia tych informacji. W rezultacie część firm przekazała sprawozdania władzom i podała je do publicznej wiadomości, a część nie spełniła tego drugiego wymogu - podał portal "Wiedomosti".

Rosja stanie na nogi w dwa lata. Prof. Kuźniar: To niemożliweTVN24 Biznes i Świat

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: gazprom.com