Postęp w sprawie Grecji. Jest szansa na porozumienie

Ze świata


Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem porozumiał się w czwartek na marginesie szczytu UE z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem w sprawie rozpoczęcia prac eksperckich, które mają pomóc w osiągnięciu zgody ws. dalszego wsparcia tego kraju – poinformowało źródło unijne.

Przedstawiciele instytucji po stronie pożyczkodawców, a także reprezentanci władz greckich mają bezzwłocznie zacząć prace, aby znaleźć "wspólny grunt" pomiędzy obecnie trwającym programem i mającym nastąpić po nim porozumieniem proponowanym przez Ateny.

Porozumienie w poniedziałek?

- To ma ułatwić osiągnięcie porozumienia w poniedziałek - powiedział zastrzegający anonimowość przedstawiciel Komisji Europejskiej. Zaznaczył, że to znaczny krok do przodu w stosunku do stanu ze środy.

Wieczorem tego dnia ministrom finansów państw strefy euro nie udało się wypracować wspólnego komunikatu z Grecją w sprawie rozwiązania kryzysu zadłużeniowego. Dijsselbloem, który bierze udział w szczycie UE, miał poinformować szefów państw i rządów o wyniku tych rozmów. Kanclerz Niemiec Angela Merkel deklarowała przed wejściem na szczyt, że Europa i jej kraj są nastawione na osiągnięcie kompromisu z Grecją. - Ale trzeba też powiedzieć, że wiarygodność Europy opiera się na tym, iż przestrzegamy reguł i możemy na sobie polegać. Teraz zobaczymy, jakie propozycje ma nowy grecki rząd. O tym będą rozmawiać ministrowie finansów w poniedziałek - powiedziała Merkel.

Autor: tol / Źródło: PAP