Portugalczycy uciekają z kraju. W poszukiwaniu pracy

Ze świata

wikimedia.org/(CC BY-SA 2.5) | Luca Galuzzi (Lucag)Bezrobocie w Portugalii wynosi obecnie 12,4 proc.

Portugalczycy masowo wyjeżdżają z wychodzącej z kryzysu gospodarczego ojczyzny. Tylko w minionym roku za pracą udało się na emigrację 110 tys. osób, w większości młodzież.

Z szacunków rządowej agendy Obserwatorium Emigracyjnego wynika, że od trzech lat Portugalię opuszcza co roku około 110 tys. obywateli, głównie z powodu braku pracy. Najwięcej bezrobotnych jest w grupie wiekowej do 24 lat, gdzie bez zatrudnienia jest niemal co trzecia osoba.

Bezrobocie spada

Jak poinformowała Ana Sena z ministerstwa polityki społecznej, w związku z pogarszającą się sytuacją finansową w Brazylii i Angoli coraz więcej Portugalczyków koncentruje się na emigracji zarobkowej do Szwajcarii oraz państw unijnych Europy Zachodniej i Centralnej, m.in. Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec. - Po spadających wskaźnikach bezrobocia w ostatnich miesiącach jego poziom ustabilizował się w sierpniu br. Wynosi obecnie 12,4 proc. Przed dwoma laty był tymczasem bliski 18 proc. - przypomniała Sena. W opinii ekspertów spadek poziomu bezrobocia w Portugalii wiąże się nie tylko z wdrażanymi w ostatnich latach przez rząd programami stymulującymi przedsiębiorczość wśród bezrobotnych, głównie młodzieży, ale właśnie z nasiloną w ostatnich latach emigracją zarobkową. Socjolog Ricardo Oliveira przypomniał, że największy procentowo skok wśród liczby opuszczających kraj Portugalczyków miał miejsce u schyłku socjalistycznego rządu Jose Socratesa, którego gabinet w 2011 r. podpisał umowę kredytową, która zobowiązała Lizbonę do surowej polityki oszczędnościowej. W zamian otrzymała ona od Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej 78 mld euro na naprawę państwowych finansów. - Odsetek osób opuszczających Portugalię pomiędzy 2010 a 2011 r. wzrósł niemal o 50 proc. - podkreślił. Oliveira dodał, że w ostatnich latach statystyki dotyczące bezrobocia spadały nie tyle w związku ze znalezieniem przez centroprawicowy rząd Pedra Passosa Coelho antidotum na problem zatrudnienia, ile na skutek nasilającej się emigracji zarobkowej. Przypomniał, że sam premier w 2011 r. zachęcał młodych rodaków do udawania się w poszukiwaniu pracy za granicę. - Dzisiejsze głosy protestu społeczeństwa w związku z deklaracjami rządu gotowego przyjąć ponad 4 tys. imigrantów z Azji ukazują, że wiele osób życzyłoby sobie takiej samej determinacji w rozwiązywaniu problemów obywateli, którzy w akcie desperacji decydują się na wyjazd z kraju - powiedział Oliveira.

Rekordziści

Tymczasem inny socjolog Augusto Mateus, autor badania "Trzy dekady europejskiej Portugalii", wskazał, że mieszkańcy tego iberyjskiego kraju są narodem najczęściej decydującym się na emigrację spośród wszystkich nacji zamieszkujących Unię Europejską. - Portugalia jest absolutnym rekordzistą. Poza ojczyzną żyje w tej chwili ponad 5 mln Portugalczyków - oszacował Mateus. Portugalczycy, którzy pozostają w kraju, deklarują, że choć trudności na rynku pracy zachęcały ich do emigracji zarobkowej, to jednak silniejsze od decyzji o wyjeździe były więzi rodzinne. Ponad trzydziestoletnia ekonomistka z Lizbony Maria Rebordao przyznaje, że utrata stałej pracy przed dwoma laty skłoniła ją do przygotowań do emigracji zarobkowej. Ostatecznie Portugalka, władająca biegle trzema językami obcymi, postanowiła zostać w kraju, podejmując się trzech różnych profesji równocześnie. - Mam trzy umowy o pracę: z firmą cateringową, z jedną z organizacji charytatywnych oraz rodziną, u której pomagam w charakterze opiekunki do dziecka. Jestem zmęczona tym dynamicznym życiem zawodowym i szukam czegoś spokojniejszego, to znaczy pracy na jeden etat - wyznała Rebordao.

Złe prognozy

Eksperci i statystyki nie wróżą dobrze portugalskiej demografii, potwierdzając nie tylko kontynuację intensywnej emigracji zarobkowej, ale też starzenia się społeczeństwa. Według opublikowanego we wtorek badania Eurostatu w 2080 r. co szósty Portugalczyk będzie miał ponad 80 lat. W majowym badaniu dotyczącym zamiaru emigracji zarobkowej młodzieży, zamówionym przez Kancelarię Prezydenta, co drugi Portugalczyk w wieku od 15 do 24 lat zapowiedział gotowość do rychłego opuszczenia kraju.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikimedia.org/(CC BY-SA 2.5) | Luca Galuzzi (Lucag)