Ze świata

W domu najlepiej. Sprawdź, dokąd jeżdżą Polacy i ile wydają

Ze świata

[object Object]
Ile kosztują wakacje nad Bałtykiem?TVN24 BiS
wideo 2/5

Wakacje nie muszą oznaczać dalekich podróży. Topowym kierunkiem wybieranym przez Polaków na wyjazd jest... Polska. Prawie 2/3 z nas w czasie urlopów nie opuszcza granic kraju - wynika z zestawienia unijnego biura statystycznego Eurostat.

Jak podaje Eurostat, niespełna 4 na 10 mieszkańców UE, deklaruje, że w ogóle nie odbyło nigdy żadnej podróży. W Polsce jest to nawet wyższy wynik. W 2015 roku ponad 65 proc. mieszkańców Polski nigdzie nie wyjechało z kraju.

Gdzie za granicę

Najpopularniejszym kierunkiem zagranicznych podróży Polaków są Niemcy, tu wyjechało 6,5 proc. Polaków - wynika z danych przedstawionych przez Eurostat. W Niemczech spędzamy średnio ponad 8 nocy.

Kolejnym ulubionym kierunkiem jest Wielka Brytania - wybrało ją 3,8 proc. podróżujących. Polscy turyści zostają tu średnio na ponad 12 nocy.

Na czwartym miejscu zestawienia popularnych kierunków znalazły się Włochy (2,8 proc. podróży Polaków). Tu średni pobyt trwa ponad 9 nocy.

Gdzie najchętniej wyjeżdzają Polacy?Eurostat

Nie bez znaczenia jest też kwestia finansów. W Polsce jedna noc kosztuje średnio o 10 euro mniej niż w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. W tych dwóch ostatnich krajach Polacy wydawali na nocleg według Eurostatu przeciętnie 35 euro, co w przeliczeniu na złotówki, daje ok. 150 zł. We Włoszech za noc płacili średnio 59 euro, czyli aż 250 zł.

Po Polsce, oprócz Polaków, najchętniej podróżują Niemcy, Brytyjczycy i Ukraińcy. Niemcy stanowią najliczniejsza grupę (7 proc.) wśród turystów, a za noc płacą średnio 72 euro.

To niewiele, bo jak obliczył Eurostat, że ogólnie europejscy turyści wydają na noc za granicą przeciętnie 85 euro (360 zł). Pieniądze są też częstym powodem wymienianym jako powód rezygnacji z podróży.

Autor: ps/ms / Źródło: Eurostat

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości