Bruksela rekomenduje znoszenie restrykcji dotyczących podróżowania

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Podróże w dobie pandemii. Relacja Macieja Sokołowskiego
Podróże w dobie pandemii. Relacja Macieja SokołowskiegoTVN24
wideo 2/7
TVN24Podróże w dobie pandemii. Relacja Macieja Sokołowskiego

Komisja Europejska rekomenduje, by państwa członkowskie stopniowo łagodziły restrykcje dotyczące podróżowania. Chodzi przede wszystkim o posiadaczy unijnych certyfikatów COVID-19, czyli tak zwanych paszportów szczepień.

W pełni zaszczepione osoby posiadające certyfikaty szczepień powinny być zwolnione z testów związanych z podróżą lub kwarantanny 14 dni po otrzymaniu ostatniej dawki - stwierdza KE.

- Ostatnie tygodnie przynoszą ciągły trend spadkowy liczby zakażeń, co pokazuje sukces kampanii szczepień w całej UE. Równolegle zachęcamy również do przystępnych cenowo i szeroko dostępnych możliwości testowania. W tym kontekście państwa członkowskie powoli znoszą ograniczenia związane z COVID-19 zarówno wewnątrz kraju, jak i w zakresie podróży. Dziś proponujemy, aby państwa członkowskie koordynowały to stopniowe znoszenie ograniczeń w swobodnym przepływie (osób - red.), biorąc pod uwagę nasze nowe wspólne narzędzie: unijny cyfrowy certyfikat COVID. Oczekujemy, że kraje członkowskie wykorzystają ten instrument najlepiej jak potrafią oraz rekomendację, która pozwala na swobodne i bezpieczne przemieszczanie się - powiedział w Brukseli Didier Reynders, komisarz UE ds. sprawiedliwości.

Propozycje KE są rekomendacjami dla państw członkowskich, do których należy w tej kwestii ostateczna decyzja.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Rekomendacje Komisji Europejskiej dotyczące podróżowania

Oto zasady podróżowania wewnątrz Unii Europejskiej, które zaproponowała Bruksela:

- osoby w pełni zaszczepione z certyfikatami szczepień (zgodnymi z unijnym) powinny być zwolnione z obowiązkowego testu na COVID-19 lub kwarantanny, chodzi o osoby, które są po 14 dniach od otrzymania ostatniej dawki szczepionki oraz ozdrowieńców, którzy przyjęli pierwszą dawkę szczepionki;

- ozdrowieńcy z certyfikatami covidowymi powinni być zwolnieni z restrykcji dotyczących podróżnych (testu i kwarantanny) przez 180 dni od momentu pozytywnego wyniku testu PCR;

- osoby, które miały testy na obecność COVID-19, powinny być zwolnione z kwarantanny, czas uznawania testów: 72 godziny dla testów PCR oraz 48 godzin dla szybkich testów antygenowych;

- "hamulec bezpieczeństwa" - państwa członkowskie powinny wrócić do restrykcji dotyczących podróżowania dla zaszczepionych i ozdrowieńców, jeśli sytuacja epidemiczna gwałtownie się pogorszy.

Unijni urzędnicy chcą też aktualizacji proponowanych restrykcji, związanych z mapą kolorów zakażeń w UE. Zgodnie z nią podróżujący z terenów zielonych nie byliby objęci żadnym restrykcjami dotyczącymi podróży. W przypadku obszarów pomarańczowych państwa członkowskie mogłyby wymagać przeprowadzenia testu przed wyjazdem (antygenowego lub PCR), a w przypadku obszarów czerwonych państwa członkowskie mogłyby wymagać od podróżnych poddania się kwarantannie, chyba że mają oni test przed wyjazdem (antygenowy lub PCR).

W przypadku osób podróżujących z ciemnoczerwonych obszarów podróże, które nie są niezbędne, są zdecydowanie odradzane. W tym przypadku KE proponuje utrzymanie wymogu testowania i kwarantanny.

Kolorowa mapa dotycząca pandemii w UEecdc.europa.eu

Nieletni podróżujący z rodzicami powinni być zwolnieni z kwarantanny, gdy rodzice nie muszą przechodzić kwarantanny, np. z powodu szczepień. Dzieci do 6. roku życia również powinny być zwolnione z testów związanych z podróżą.

Paszporty szczepionkowe

17 marca Komisja Europejska przedstawiła wniosek dotyczący utworzenia paszportów szczepień, które będą ważne we wszystkich państwach członkowskich UE. Mają obowiązywać nie dłużej niż 12 miesięcy i mieć formę elektroniczną (przechowywaną na urządzeniach mobilnych) lub (na życzenie) papierową. Zaświadczenie będą mogły nieodpłatnie dostać osoby, które spełniają jeden z tych warunków: są zaszczepione przeciwko COVID-19, wyleczone z infekcji lub mają ujemny wynik testu na koronawirusa.

Osoby z takim zaświadczeniem mają być zwalniane z ograniczeń w swobodnym przemieszczaniu się po Unii Europejskiej, takich jak kwarantanna, samoizolacja, testy.

Paszporty covidowe były jednym z tematów rozmów podczas ostatniego szczytu w Brukseli. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała po spotkaniu, że infrastruktura informatyczna, która jest potrzebna do działania paszportów szczepień, będzie gotowa od 1 czerwca. 

Premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu szczytu powiedział, że jesteśmy gotowi, aby nasze dokumenty medyczne były honorowane w całej Europie. Podkreślił też, że chce, by polscy obywatele mieli prawo do podróżowania po Europie, a niestety niektóre kraje mogą tego odmówić.

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: konkret24

Pozostałe wiadomości