TVN24 Biznes | Ze świata

Luksusowy kompleks budynków rosyjskiego miliardera zajęty na Sardynii

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/ams
Źródło:
Reuters, PAP
Zachód nakłada kolejne sankcje. Zełenski wzywa do całkowitego zerwania handlu z Rosją
Zachód nakłada kolejne sankcje. Zełenski wzywa do całkowitego zerwania handlu z RosjąTVN24
wideo 2/4
TVN24Zachód nakłada kolejne sankcje. Zełenski wzywa do całkowitego zerwania handlu z Rosją

Znajdujący się na Sardynii luksusowy kompleks nieruchomości, którego współwłaścicielem jest rosyjski oligarcha Piotr Awen, został przejęty przez państwo - poinformowała w środę włoska kancelaria premiera. W ciągu ostatnich dwóch tygodni włoska policja skonfiskowała wille i jachty warte setki milionów euro.

Jak informuje agencja informacyjna Reuters, oligarcha był współwłaścicielem nieruchomości. Wartość budynku szacowana jest na około 4 miliony euro. Nie jest jasne, do kogo należy pozostała część budynku.

67-letni Awen to były minister współpracy gospodarczej z zagranicą Federacji Rosyjskiej i były zastępca przewodniczącego komisji walutowo-ekonomicznej rządu. Później został prezesem Alfa Banku i twórcą imperium finansowego. Do marca 2022 miliarder kierował Alfa-Bankiem, największym bankiem komercyjnym w Rosji. Oligarcha posiada łączny majątek szacowany na 4,7 miliarda dolarów. Jest na liście oligarchów objętych sankcjami UE w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Piotr Awen został wcześniej objęty sankcjami związanymi z rosyjską inwazją na Ukrainę. W ciągu ostatnich dwóch tygodni włoska policja skonfiskowała liczne wille i jachty warte setki milionów euro od Rosjan objętych unijnymi restrykcjami.

Najcenniejszą częścią majątku przejętą do tej pory przez włoskie władze jest superjacht należący do miliardera Andrieja Igorewicza Melniczenki. Skonfiskowany w minioną sobotę statek ma wartość około 530 mln euro.

Autor:mp/ams

Źródło: Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości