TVN24 Biznes | Ze świata

Nowy rząd w Norwegii zezwoli na dalsze poszukiwania złóż ropy i gazu

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Reuters ArchiveNorwegia znosi wszystkie obostrzenia związane z pandemią

Nowy rząd Norwegii ma zezwolić na dalsze poszukiwania złóż ropy i gazu. W czwartek na czele kraju ma stanąć rząd mniejszościowy, który będzie musiał zabiegać o poparcie opozycji przeciwnej rozwojowi przemysłu naftowego - podała Agencja Reutera.

Rząd sformowała norweska Partia Pracy, która w połowie września wygrała wybory parlamentarne, wraz z Partią Centrum.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Nowy rząd Norwegii

Jak ocenia Reuters, sytuację rządu skomplikuje fakt, że kampanię przed wyborami parlamentarnymi zdominowała kwestia ropy naftowej, a z rozmów o utworzeniu koalicji wycofała się Socjalistyczna Partia Lewicy, właśnie ze względu na "zbyt małą koncentrację na sprawach związanych z ochroną środowiska oraz dystrybucją dóbr".

Dalsze szukanie złóż ropy i gazu w Norwegii

Jednak we wspólnym komunikacie, prezentującym politykę przyszłego rządu, Partia Pracy i Partia Centrum poinformowały, że "norweski przemysł naftowy będzie rozwijany, a nie rozmontowywany". Nowy gabinet utrzyma też w mocy obowiązujący dotychczas system przyznawania licencji na poszukiwania złóż surowców.

Norwegia - liderzy zwycięskich partii Jonas Gahr Store i Trygve Slagsvold VedumPAP/EPA/Torstein Boe

Norwegia - producent gazu i ropy

Norwegia jest w zachodniej Europie największym producentem gazu i ropy; w tym roku około połowy dochodów państwa wiązało się właśnie z przemysłem naftowym.

Rząd socjaldemokratycznej Partii Pracy oraz mającej poparcie na prowincji Partii Pracy dysponuje 76 mandatami w 185-miejscowym parlamencie.

Tymczasem według ekspertów od poparcia socjalistów, przeciwnych dalszemu rozwojowi eksploatacji złóż surowców kopalnych, zależeć los nowego rządu.

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości