Firmy wycofują się z budowy Nord Stream 2. "Daliśmy do zrozumienia, że ryzykują sankcje"

Autor:
asty/ToL
Źródło:
PAP

Z raportu amerykańskiego Departamentu Stanu przesłanego w zeszłym tygodniu do Kongresu wynika, że co najmniej 18 firm wycofało się lub zobowiązało się do wycofania z budowy gazociągu Nord Stream 2. Wśród nich znalazły się między innymi Baker Hughes Co i Axa Group.

Z raportu Departamentu Stanu dla Kongresu wynika, że wśród firm, które zakończyły swój udział w projekcie lub zapowiedziały, że to zrobią, są dostawca usług przemysłowych Bilfinger z Mannheim, ubezpieczyciel Munich Re Syndicate Limited, Baker Hughes Co czy Axa Group.

Do tej pory Stany Zjednoczone z powodu Nord Stream 2 nałożyły sankcje tylko na rosyjską firmę KWT-Rus, która obsługuje barkę Fortuna, uczestniczącą w budowie rurociągu. Firma i statek są również wymienione w nowym raporcie. Wbrew oczekiwaniom innym firmom przynajmniej na razie nie grożą żadne kary.

Dlatego też republikanie ostro skrytykowali administrację nowego demokratycznego prezydenta USA Joe Bidena. Senator Ted Cruz powiedział w weekend, że "administracja Bidena sygnalizuje, że jest gotowa pozwolić na ukończenie rurociągu z katastrofalnymi konsekwencjami dla bezpieczeństwa narodowego Ameryki i bezpieczeństwa energetycznego naszych europejskich sojuszników".

Departament Stanu USA przekazał w zeszły piątek raport do Kongresu, ale jeszcze nie podał do wiadomości publicznej. Do treści raportu dotarły agencje dpa i Reuters.

"Wielu amerykańskich prawodawców i urzędników twierdzi, że rurociąg zwiększy polityczną i gospodarczą pozycję Rosji w Europie. Rurociąg o wartości 11 miliardów dolarów, który podwoiłby przepustowość istniejącego kanału, omijałby Ukrainę, przez którą Rosja od dziesięcioleci przesyła gaz do Europy. Mogłoby to pozbawić Ukrainę i inne kraje Europy Wschodniej lukratywnych opłat tranzytowych i potencjalnie osłabić jej walkę z rosyjską agresją" - pisze Reuters.

Stany Zjednoczone, największy producent gazu na świecie, również chciałyby eksportować skroplony gaz ziemny do Europy jako alternatywę dla gazu rosyjskiego.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Z raportu wynika, że większość firm, które kończą swój udział w Nord Stream 2, to grupy ubezpieczeniowe. Większość z nich ma swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii. Według Departamentu Stanu szwajcarska Zurich Insurance Group i Axa Group z siedzibą w Paryżu również zakończyły prace nad Nord Stream 2.

Raport, podpisany przez amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena, wyraźnie odnosi się do postawy rządu w Berlinie. Jak odnotowano, "niemiecki rząd nadal w pełni popiera projekt Nord Stream 2" i "stanowczo odrzuca sankcje Stanów Zjednoczonych jako zamach na suwerenność Niemiec i UE". W ocenie władz w Berlinie Nord Stream 2 to niezbędny projekt gospodarczy.

"Daliśmy do zrozumienia, że firmy ryzykują sankcje"

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział w poniedziałek, że wycofanie się wielu firm z projektu świadczy o tym, że działania rządu przynoszą efekty. Podkreślił, że Stany Zjednoczone podtrzymują groźby sankcji. - Daliśmy do zrozumienia, że firmy ryzykują sankcje, jeśli są zaangażowane w Nord Stream 2 - dodał, zastrzegając, że USA będzie nadal konsultować się z sojusznikami i nie będzie ich zaskakiwać niezapowiedzianymi działaniami.

Gazociąg Nord Stream 2PAP

Stany Zjednoczone sprzeciwiają się gazociągowi, ponieważ obawiają się, że ich partnerzy w Europie są zbyt zależni od Rosji. Pod koniec 2019 roku prace budowlane przy rurociągu zostały wstrzymane na krótko przed ukończeniem po tym, jak Stany Zjednoczone przyjęły wstępne prawo sankcyjne wobec specjalnych statków, które układały rury. Krytycy postępowania USA twierdzą, że Stany Zjednoczone chcą sprzedawać swój własny gaz w Europie.

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis zaproponował wstrzymanie budowy Nord Stream 2 do czasu wyborów parlamentarnych w Rosji, które mają się odbyć we wrześniu. "Dajmy (prezydentowi Rosji) Władimirowi Putinowi możliwość przeprowadzenia jesienią wolnych wyborów do Dumy Państwowej z udziałem opozycji. Do tego czasu wstrzymajmy gazociąg Nord Stream 2" - napisano w oświadczeniu wydanym przez MSZ w Wilnie po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej. Litwa, podobnie jak USA i niektóre państwa UE, w tym Polska, sprzeciwia się gazociągowi.

Podzielamy protesty Polski związane z Nord Stream 2, nasze stanowisko się nie zmieniło - podkreślił w czwartek charge d'affaires, a.i. USA w Polsce Bix Aliu. Zaznaczył, że gazociąg "to zły interes dla Europy i wyraźny przykład agresywnych działań Rosji prowadzących do podziałów w regionie".

Pełna lista firm, które wycofały się z budowy Nord Stream 2 (według raportu amerykańskiego Departamentu Stanu): AEGIS Managing Agency Ltd, Arch Insurance Ltd, Aspen Managing Agency Ltd, AXA Group, Baker Hughes, Beazley Furlonge Ltd, Bilfinger, Canopius Managing Agents Ltd, Chaucer Syndicates Ltd, Chubb Underwriting Agencies Ltd, DNV GL, Hiscox Syndicates Ltd, Markel Syndicate Management Ltd, MS Amlin Underwriting Ltd, Munich Re Syndicate Ltd, Tokio Marine Kiln Syndicates Ltd, Travelers Syndicate Management Ltd, Zurich Insurance Group.

Autor:asty/ToL

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości