Banki wprowadzają nowe opłaty. "Stare źródła przychodów wysychają"

Ze świata

Prezesi banków dostali po kieszeniach. Zobacz, ile zarobili w ubiegłym rokuTVN24 BiS
wideo 2/4

Klienci niemieckich banków muszą się przyzwyczaić do opłat za darmowe dotąd usługi, gdyż jest to efekt zniżkowego trendu oprocentowania kredytów - oświadczył we wtorek prezes Federalnego Urzędu Nadzoru nad Usługami Finansowymi (Bafin) Felix Hufeld.

- Kto chce być klientem solidnego banku lub kasy oszczędności, musi zaakceptować, że dana instytucja żąda uzasadnionych wydatkami cen i stara się o nowe źródła przychodów gdy stare wysychają - powiedział Hufeld na konferencji prasowej we Frankfurcie nad Menem. Jak zaznaczył, przyzwyczajenie się społeczeństwa do zerowych opłat za wiele usług bankowych było "zrozumiałe, ale także krótkowzroczne". - Im dłużej utrzymuje się spadkowy trend oprocentowania kredytów, tym bardziej obciąża to i tak już słabe przychody niemieckich instytucji finansowych - wskazał szef Bafin.

Wzmocnienie ochrony

Wezwał także banki do wzmocnienia ochrony przed cyberatakami.

- Widzimy tu nadal znaczną potrzebę ulepszeń, a ten kto sądzi, że zapewnia sobie bezpieczeństwo okazyjnym majsterkowaniem przy własnym systemie informatycznym, popełnia niebezpieczny błąd - powiedział Hufeld.

Ostrzegł jednocześnie, że "dostawcy usług finansowych, którym ludzie powierzają swe pieniądze i swe najintymniejsze sprawy materialne, zaliczają się do ulubionych celów cyberataków".

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock