Inflacja w Niemczech pokonała kolejny poziom. "Pierwsza taka sytuacja od czasu drugiej wojny światowej"

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Prof. Joanna Tyrowicz o inflacji w Polsce
Prof. Joanna Tyrowicz o inflacji w PolsceTVN24
wideo 2/5
TVN24Prof. Joanna Tyrowicz o inflacji w Polsce

Inflacja w Niemczech rośnie. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł do poziomu 10,0 procent rok do roku - wynika ze wstępnych danych Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis). Dwucyfrową inflację odnotowano u naszych zachodnich sąsiadów po raz pierwszy od czasu drugiej wojny światowej. Dla porównania w sierpniu wskaźnik inflacji wynosił 7,9 procent.

Ostateczne dane dotyczące inflacji we wrześniu br. zostaną opublikowane 13 października.

Urząd przekazał w czwartkowym komunikacie, że ceny energii od początku wojny na Ukrainie zauważalnie wzrosły, co ma istotny wpływ na wysoki poziom inflacji. Według wstępnych danych ceny energii we wrześniu wzrosły o 43,9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem. Ceny żywności wzrosły w tym czasie o 18,7 proc.

Według Destatisu kolejnym czynnikiem wpływającym na wzrost cen są zakłócenia w łańcuchach dostaw spowodowane pandemią COVID-19.

Inflacja w Niemczech - komentarze

"HICP w górę do 10,9 procent r/r, CPI wg metodyki krajowej do 10 procent r/r. Wygląda na to, że w październiku EBC podwyższy (stopy procentowe - red.) o 75 pb (punktów bazowych - red.)" - napisali na Twitterze ekonomiści Banku Pekao.

Inflacja we wrześniu była wyższa, niż spodziewali się analitycy. "Inflacja CPI w Niemczech we wrześniu powyżej oczekiwań, 10,0 procent r/r wobec 7,9 procent r/r w sierpniu. Do wzrostu wskaźnika CPI r/r o ponad 2pp w ciągu miesiąca przyczyniły się przede wszystkim wzrosty cen energii (43,9 procent r/r) oraz żywności (18,7 procent r/r)" - wskazali ekonomiści PKO BP.

Dwucyfrowa inflacja w Niemczech to "pierwsza taka sytuacja od czasu drugiej wojny światowej", na co zwrócił uwagę Holger Zschaepitz, dziennikarz "Die Welt".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości