Miliardy na integrację imigrantów. Jest projekt budżetu

Ze świata


Rząd Niemiec przyjął założenia do projektu budżetu na 2017 rok. Dokument przewiduje znaczny wzrost środków na integrację imigrantów. Więcej pieniędzy dostaną też resort obrony i MSW. Pomimo większych wydatków budżet ma być nadal zrównoważony.

- To będzie trzeci z rzędu budżet bez deficytu - powiedział rzecznik rządu Steffen Seibert, przedstawiając założenia na środowej konferencji w Berlinie. Minister finansów Wolfgang Schaeuble podkreślił, że także w kolejnych latach rząd nie przewiduje dalszego zadłużania kraju. - Dotrzymujemy słowa i kontynuujemy solidną politykę finansową - bez nowych długów - dodał minister.

Jakie założenia?

Przyszłoroczny budżet Niemiec ma wynieść 325,5 mld euro, co oznacza wzrost wydatków o 8,6 mld euro (+2,7 proc.) w porównaniu z rokiem bieżącym. Autorzy projektu przewidzieli środki finansowe w wysokości 10 mld euro na projekty związane z przyjęciem, zakwaterowaniem i integracją uchodźców. Głównym beneficjentem większego strumienia pieniędzy będzie ministerstwo pracy Andrei Nahles (SPD). Środki będące w gestii jej resortu zwiększą się o 8,8 mld euro. Większe potrzeby ministerstwa pracy wynikają z faktu, iż imigranci, którzy uzyskali status uchodźcy bądź azylanta, nabywają prawo do korzystania z niemieckiego sytemu ubezpieczeń społecznych, w tym prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Pod naciskiem współrządzących socjaldemokratów z SPD rząd zwiększył równocześnie środki na pomoc dla obywateli niemieckich pozostających przez dłuższy czas bez pracy i pobierających świadczenia socjalne. Więcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na budownictwo mieszkaniowe, podwyżkę emerytur i świadczenia dla rodzin. Celem tego programu jest przeciwdziałanie ewentualnym konfliktom pomiędzy Niemcami a imigrantami. Przeciwnicy imigracji zarzucają rządowi, że koncentruje się na pomocy dla uchodźców zaniedbując własnych obywateli będących w potrzebie. - Dzięki temu "paktowi solidarności" pozbawimy prawicowych populistów głównego argumentu propagandowego - powiedział wiceprzewodniczący SPD Thorsten Schaefer-Guembel.

Więcej na bezpieczeństwo

Rząd chce też wydać więcej pieniędzy na bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne. Budżet resortu obrony ma wzrosnąć w przyszłym roku o 1,7 mld do 36,6 mld euro. Wydatki na obronność będą rosnąć systematycznie także w kolejnych latach - do 39,17 mld euro w 2020 roku. Schaeuble podkreślił, że wydatki na wojsko będą zgodne z postulowanym przez NATO na przyszły rok pułapem 1,2 proc. PKB. To ważne ze względu na zbliżający się szczyt Sojuszu w Warszawie – dodał minister. MSW otrzyma w 2017 roku 8,2 mld euro wobec 7,8 mld euro w br. Schaeuble zapewnił, że przyszłoroczny budżet będzie zrównoważony. Rząd wychodzi z założenia, że także w kolejnych latach do 2020 wydatki nie przekroczą wpływów. Autorzy projektu budżetu zakładają, że niemiecki PKB będzie rósł do 2020 roku w tempie 1,5 proc. rocznie. Jak zastrzegają, trudno przewidzieć ekonomiczne skutki napływu imigrantów oraz ich liczbę. W zeszłym roku do Niemiec przyjechało ponad 1,1 mln imigrantów. Ostateczny projekt budżetu powstanie w lipcu. W listopadzie zajmie się nim parlament.

Autor: mb / Źródło: PAP