TVN24 Biznes | Ze świata

To ma być najdłuższe połączenie lotnicze świata

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP

Australijski przewoźnik Qantas zapowiedział uruchomienie w 2025 roku bezpośredniego połączenia z Sydney do Londynu. Będzie to najdłuższy lot pasażerski na świecie. Podróż z Australii do Wielkiej Brytanii potrwa 20 godzin.

Qantas poinformował w poniedziałek o zamówieniu 12 samolotów Airbus A350-1000 - to maszyny przystosowane specjalnie do lotów długodystansowych, które pozwolą na bezpośrednie połączenia z leżącego na wschodnim wybrzeżu Australii Sydney do Londynu i Nowego Jorku.

Najdłuższe połączenie lotnicze na świecie

Zamówione przez australijską linię samoloty będą zabierać na pokład 238 pasażerów, ponad 40 proc. z nich w pierwszej klasie, klasie biznes oraz klasie ekonomicznej premium. Airbusy w konfiguracji dla Qantas przewiozą więc w sumie mniej pasażerów niż te same maszyny produkowane dla konkurencyjnych linii lotniczych.

W związku z wysokimi cenami paliwa oraz mniejszą liczbą pasażerów zabieranych na pokład, bezpośrednie loty będą opłacalne tylko wtedy, gdy uda się sprzedać odpowiednią liczbę droższych biletów w wyższych klasach - zaznacza Agencja Reutera. Dodaje, że linie nie przedstawiły na razie cennika przyszłych połączeń.

Prezes Qantas Alan Joyce zaznaczył, że z powodu pandemii COVID-19 i towarzyszących jej ograniczeń w podróżach wzrósł popyt na bezpośrednie loty długodystansowe. Qantas już teraz oferuje loty z Londynu do Darwin w zachodniej Australii. To jedno z najdłuższych regularnych połączeń lotniczych świata.

Testy lotów z Londynu i Nowego Jorku

Testy połączenia miały miejsce w 2019 roku. W listopadzie tego roku wyprodukowany przez Boeinga samolot 787-9 (Dreamliner) pokonał dystans 17,8 tysiąca kilometrów z Londynu do Sydney w 19 godzin i 19 minut. Samolot przeleciał nad Niemcami, Polską, Białorusią, Rosją, Kazachstanem, Chinami, Filipinami i Indonezją, a na pokład zabrano około 50 osób, w tym czterech pilotów. Lot testowy z Nowego Jorku do Sydney miał miejsce miesiąc wcześniej.

Celem testów - w ramach projektu określanego jako "Wschód Słońca" - było wprowadzenie do siatki połączeń bezpośrednich rejsów między Sydney i Londynem oraz Sydney i Nowym Jorkiem. Pierwotnie miało to nastąpić w 2022 roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tooykrub / Shutterstock

Pozostałe wiadomości