Dwa rekordy świata za jednym zamachem. Samolot wylądował w Sydney


Samolot australijskich linii lotniczych Qantas Airways wylądował w piątek w Sydney, bijąc jednocześnie dwa rekordy świata - poinformowało CNN. Rejs z Londynu stał się najdłuższym lotem komercyjnej linii lotniczej zarówno pod względem odległości, jak i czasu.

Wyprodukowany przez Boeinga samolot 787-9 (Dreamliner) pokonał dystans 17,8 tysiąca kilometrów w 19 godzin i 19 minut - poinformowało CNN.

Maszyna wylądowała w Sydney w piątek o godzinie 12.28 czasu wschodnioaustralijskiego letniego, czyli o godz. 3.28 w nocy z czwartku na piątek czasu polskiego.

Samolot przeleciał nad Niemcami, Polską, Białorusią, Rosją, Kazachstanem, Chinami, Filipinami i Indonezją.

Na pokład zabrano około 50 osób, w tym czterech pilotów. Lot był tak długi, że mogli oni podziwiać nie jeden, ale aż dwa wschody słońca.

CNN podało, że pasażerami byli pracownicy Qantas oraz osoby często podróżujące samolotem. Byli oni wyposażeni w urządzenia służące do monitorowania stanu organizmu.

Dane będą następnie analizowane przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Sydney, którzy sprawdzą, w jaki sposób loty na tak długim dystansie wpływają na zdrowie, samopoczucie i zegar biologiczny.

Trasa lotuFlight Radar

Drugi lot

To drugi z lotów testowych organizowanych przez australijskiego przewoźnika. Celem "Projektu Wschód Słońca" jest wprowadzenie do 2022 roku do siatki połączeń bezpośrednich rejsów między Sydney i Londynem oraz Sydney i Nowym Jorkiem.

Pierwszy lot testowy z USA do Australii odbył się w połowie października. Podróż trwała nieco ponad 19 godzin, tym samym był to najdłuższy pod względem czasu lot świata.

Maszyna pokonała wówczas 16,2 tysiąca kilometrów.

Potrzebna zgoda

Wprowadzenie do oferty powyższych lotów nie jest jeszcze przesądzone. Rozwiązanie problemów z wpływem długich lotów na samopoczucie i zdrowie podróżujących ma kluczowe znaczenie dla przewoźnika.

Linia będzie musiała uzyskać zgodę australijskiego organu do spraw kontroli lotnictwa cywilnego na pracę personelu pokładowego dłuższą niż 20 godzin oraz stworzyć nowe umowy z pilotami, którzy będą latać na tych trasach.

Decyzję o włączeniu lotów na trasie Nowy Jork-Sydney lub porzuceniu tego pomysłu Qantas ma podjąć do końca 2019 roku.

Obecnie najdłuższe połączenie lotnicze obsługiwane przez Singapore Airlines trwa około 18 godzin 30 minut. Tyle zajmuje przelot z Singapuru do Nowego Jorku na trasie o długości 15 344 kilometrów.

Autor: mb/tol//dap / Źródło: CNN, tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości