Ukraińska gospodarka uratowana? Dostanie 17 mld dolarów od MFW


Międzynarodowy Fundusz Walutowy wstępnie zgodził się udzielić 17,5 mld dolarów pożyczki Ukrainie. Będzie to część pakietu pomocowego wartego 40 mld dolarów - powiedziała Christine Lagarde, szefowa MFW.

MFW zawarła wstępne porozumienie z władzami Ukrainy dotyczące wprowadzenie planu finansowego na kwotę 17,5 mld dolarów. Pomoc będzie zależna od wprowadzanych reform. Zaznaczono też, że łączna wartość pakietu pomocowego z MFW i G7 wyniesie około 40 mld dolarów.

Chęć reform

Christine Lagarde, szefowa MFW stwierdziła, że nowy plan finansowy będzie trwał 4 lata. Jednak zanim wejdzie w życie musi być jeszcze zatwierdzony przez zarząd funduszu.

- Władze Ukrainy determinację do zreformowania kraju, jakiej nigdy nie widziałam. Program reform jest ambitny, ale realny. Jego początkowa faza zakłada restrukturyzację branży energetycznej i bankowej. Nie będzie jednak dogłębnej reformy Naftogazu. Jeżeli te reformy będą realizowane, to mogą być punktem zwrotnym dla ukraińskiej gospodarki - mówi Lagarde.

Ukraiński premier Arsenij Jaceniuk potwierdził, że z sukcesem zakończyły się negocjacje o przekazaniu władzom w Kijowie 17,5 mld dolarów. - W ramach nowego programu tzw. rozszerzonego finansowania – oświadczył w czwartek Jaceniuk.

Trzeba pomocy

Bez dodatkowych środków Kijów musiałby ostro ciąć wydatki budżetowe bądź wstrzymać obsługę zadłużenia. Od kwietnia, gdy rozpoczął się program ratunkowy, Ukraina otrzymała 8,2 mld USD od MFW i innych międzynarodowych pożyczkodawców.

Trudne warunki pożyczki od MFW. Co musi zrobić "rząd-kamikadze"?
Trudne warunki pożyczki od MFW. Co musi zrobić "rząd-kamikadze"?TVN24 Biznes i Świat

Autor: msz / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości