Najbogatszy człowiek świata leci w kosmos. Padnie kilka rekordów

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

We wtorek najbogatszy człowiek świata Jeff Bezos ma przekroczyć granicę przestrzeni kosmicznej w statku New Shepard firmy Blue Origin. W kosmosie znajdą się także najmłodszy i najstarszy człowiek w historii. Transmisja z tego wydarzenia w TVN24 GO.

We wtorek o godzinie 14.30 tylko w TVN24 GO rusza program specjalny, w którym pokażemy na żywo lot w kosmos rakiety należącej do Jeffa Bezosa. W programie także goście, z którymi porozmawiamy o początku ery turystyki kosmicznej.

Media przypominają, że lot statku New Shepard firmy Blue Origin odbędzie się w rocznicę pierwszego lądowania człowieka na Księżycu, które miało miejsce 20 lipca 1969 roku podczas amerykańskiej misji załogowej Apollo 11. Jak podaje CNN, lot ma się rozpocząć po godzinie 14.00 czasu polskiego - start jest jednak uzależniony od pogody.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Najstarsza i najmłodsza osoba w kosmosie

Oprócz Jeffa Bezosa, najbogatszego człowieka świata, w kosmos poleci jego brat Mark oraz pionierka lotów kosmicznych, 82-letnia Wally Funk, która będzie najstarszą w historii uczestniczką lotu w kosmos. Funk jest jedną z kobiet, które w latach 60. XX wieku przeszły szkolenie dla astronautów. W kosmos nie poleciała ze względu na płeć; do lotów kosmicznych dopuszczano wówczas tylko mężczyzn.

Rekord pobije też Oliver Daemen - to 18-letni syn Joesa Daemena, prezesa Somerset Capital Partners. Będzie on najmłodszym w historii uczestnikiem lotu kosmicznego. Jak wyjaśnił portal telewizji BBC, właściciel holenderskiej firmy inwestycyjnej miał znaleźć się w drugim komercyjnym locie firmy Blue Origin - na aukcji biletów wylicytował drugą kwotę. Jednak gdy anonimowa osoba, która wcześniej kupiła bilet za 28 mln dolarów, przekazała, że nie może polecieć - Joes Daemen postanowił wysłać w przestrzeń kosmiczną syna.

Oliver Daemen ukończył w zeszłym roku liceum i ma licencję pilota. Blue Origin przekazała w komunikacie, że od dzieciństwa fascynuje go kosmos i rakiety kosmiczne. Studiuje fizykę i zarządzanie nowymi technologiami na Uniwersytecie Utrechtu w Holandii.

Zbliżający się lot "wyznacza początek komercjalnej działalności New Shepard", statku kosmicznego stworzonego przez Blue Origin - ogłosił szef firmy Bob Smith.

Gdzie zaczyna się kosmos?

W kosmicznym wyścigu miliarderów Bezosa uprzedził 71-letni Richard Branson, który 11 lipca jako pierwszy miliarder poleciał w kosmos - był członkiem lotu testowego pojazdu VSS Unity (po ang. Jedność), przeprowadzonego przez jego firmę Virgin Galactic.

Przed startem Bransona przedstawiciele Blue Origin zwracali uwagę, że w odróżnieniu od lotu New Shepard, lot VSS Unity nie przekroczy tzw. linii Karmana, jednej z umownych granic między atmosferą i przestrzenią kosmiczną, znajdującą się 100 km nad Ziemią. Linia Karmana uznawana jest przez NASA, podczas gdy siły powietrzne USA granicę wyznaczają na poziomie 50 mil, tj. 80,46 km.

Podczas niedzielnego startu wśród widzów był też inny uczestnik wyścigu miliarderów, Elon Musk. Jego firma SpaceX w 2023 roku planuje komercyjny lot na orbitę Księżyca, zaś we wrześniu tego roku - pierwszy w pełni cywilny załogowy lot na orbitę okołoziemską.

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Materiały prasowe Blue Origin

Pozostałe wiadomości