Maleje liczba krajów, z których bezpiecznie można podróżować. Nowa lista Brukseli

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Wakacje w dobie pandemii. "Grecja zdecydowanie jest na pierwszym miejscu"
Wakacje w dobie pandemii. "Grecja zdecydowanie jest na pierwszym miejscu"TVN24
wideo 2/3
TVN24Wakacje w dobie pandemii. "Grecja zdecydowanie jest na pierwszym miejscu"

Przedstawiciele krajów unijnych zaktualizowali listę krajów, z których dopuszczają podróże do Unii Europejskiej - w porównaniu z ubiegłym tygodniem z zestawienia zniknęło Maroko. Zalecenie Rady nie jest prawnie wiążącym instrumentem, a tylko rekomendacją, bo to władze państw członkowskich odpowiadają za otwieranie i zamykanie granic.

Jak poinformowała Rada UE w piątek, na liście znajdują się obecnie: Australia, Kanada, Gruzja, Japonia, Nowa Zelandia, Rwanda, Korea Południowa, Tajlandia, Tunezja i Urugwaj. Ponadto UE deklaruje otwarcie na Chiny, z zastrzeżeniem potwierdzenia wzajemności ze strony tego kraju.

Wcześniej rekomendacje były aktualizowane co dwa tygodnie, tym razem miało to miejsce po zaledwie 8 dniach. Tydzień temu lista również uszczupliła się o jedno państwo - Algierię.

Mieszkańcy mikropaństw europejskich: Andory, Monako, San Marino i Watykanu mają być traktowani, jakby byli rezydentami UE.

Kryteria

Choć zalecenie Rady UE nie jest prawnie wiążącym instrumentem, to unijna rekomendacja ma sprawić, że będzie się to działo w skoordynowany sposób.

Kryteria brane pod uwagę przy znoszeniu obecnych ograniczeń w podróży, obejmują sytuację epidemiczną i środki ograniczające rozprzestrzenianie się koronawirusa, a także "względy gospodarcze i społeczne".

Kluczowa jest zwłaszcza liczba nowych przypadków COVID-19 odnotowana w ciągu ostatnich 14 dni. Powinna ona być zbliżona do średniej unijnej na połowę czerwca. Wówczas było to 16 przypadków na 100 tys. mieszkańców.

Ponadto kraje, na które UE się otwiera, powinny mieć stabilny lub malejący trend zakażeń w przeciągu dwóch tygodni. Pod uwagę jest też brana ogólna reakcja danego kraju na pandemię: liczba przeprowadzanych testów, śledzenie kontaktów, wprowadzone ograniczenia dotyczące życia społecznego, raportowanie, a także wiarygodność informacji. Swoje zdanie w tych kwestiach mogą też wyrazić delegatury UE w krajach trzecich.

Restrykcje

Restrykcje w przekraczaniu granicy zewnętrznej UE nie dotyczą obywateli unijnych, obywateli krajów spoza Unii, ale należących do strefy Schengen oraz członków ich rodzin, a także obywateli państw trzecich będących rezydentami długoterminowymi w UE, jeśli chcą wracać do domu.

Lista krajów, na które Unia jest otwarta jest aktualizowana po ścisłych konsultacjach Rady UE z Komisją Europejską oraz odpowiednimi agencjami i służbami UE.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Pozostałe wiadomości