Druga obniżka stóp procentowych w ciągu ośmiu dni. Bank centralny reaguje na koronawirusa

Ze świata

Glapiński: system bankowy jest stabilny TVP
wideo 2/6

Bank Anglii (BoE) obniżył w czwartek po południu główną stopę procentową z 0,25 procent do 0,1 procent oraz zapowiedział zwiększenie zakupu obligacji, aby w ten sposób pomóc brytyjskiej gospodarce przezwyciężyć skutki pandemii koronawirusa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

To druga przeprowadzona przez Bank Anglii obniżka stóp procentowych w ciągu ośmiu dni - w środę 11 marca zostały one ścięte z poziomu 0,75 proc. do 0,25 proc. Było to zarazem drugie tego typu działanie banku centralnego poza regularnymi posiedzeniami Komisji Polityki Monetarnej (MPC). Główna stopa procentowa jest obecnie na najniższym poziomie w historii.

Decyzja o kolejnej obniżce stóp procentowych została podjęta jednomyślnie przez wszystkich dziewięciu członków MPC.

Tymczasowy "szok ekonomiczny"

Jednocześnie Bank Anglii poinformował o zwiększeniu programu zakupu obligacji o kolejne 200 miliardów funtów - do poziomu 645 miliardów, co ma zwiększyć ilość pieniędzy w obiegu.

"Rozprzestrzenianie się Covid-19 i środki podejmowane w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa spowodują szok ekonomiczny, który może być ostry i duży, ale powinien być tymczasowy. Rolą Banku Anglii jest pomoc w zaspokojeniu potrzeb brytyjskich przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w radzeniu sobie z zakłóceniami gospodarczymi z tym związanymi" - napisano w komunikacie BoE. Najbliższe regularne posiedzenie MPC zaplanowane jest na 26 marca. W poniedziałek nastąpiła - zaplanowana długo wcześniej - zmiana na stanowisku gubernatora Banku Anglii. Marka Carneya zastąpił Andrew Bailey. Nowy gubernator zapewnił, że podejmie wszelkie możliwe działania, by złagodzić gospodarcze skutki koronawirusa. To samo obiecał minister finansów Rishi Sunak, który we wtorek ogłosił pakiet pomocowy dla gospodarki mający wartość 330 miliardów funtów.

We wtorek polska Rada Polityki Pieniężnej obniżyła referencyjną stopę procentową NBP o 50 punktów bazowych do 1,0 proc. w skali rocznej. To pierwsza zmiana od marca 2015 roku. Również w Polsce stopy procentowe są najniższe w historii.

Autor: mp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock