Propozycja wydłużenia tygodnia pracy do 69 godzin

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Praca. Magdalena Chorzewska o tym, co można zrobić w miejscu pracy, aby było bezpieczniejsze dla zdrowia psychicznego
Praca. Magdalena Chorzewska o tym, co można zrobić w miejscu pracy, aby było bezpieczniejsze dla zdrowia psychicznegoTVN24
wideo 2/4
TVN24Praca. Magdalena Chorzewska o tym, co można zrobić w miejscu pracy, aby było bezpieczniejsze dla zdrowia psychicznego

Tydzień pracy w Korei Południowej może zostać wydłużony z 52 do 69 godzin. Rząd w Seulu w poniedziałek przedstawił projekt reformy, który ma umożliwić firmom większą elastyczność.

Korea Południowa słynie z kultury pracy z dużą liczbą nadgodzin. Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w 2021 roku przeciętny południowokoreański pracownik przepracował 1915 godzin, a wśród prawie 40 państw uwzględnionych w rankingu więcej pracowali tylko mieszkańcy Meksyku, Kostaryki, Kolumbii i Chile.

Nawet po ograniczeniu tygodnia pracy do 52 godzin obywatele tego kraju uchodzili za jeden z najdłużej pracujących narodów.

Administracja sprzyjającego biznesowi prezydenta Jun Suk Jeola dąży do odwrócenia zmian wprowadzonych za czasów jego centrolewicowego poprzednika Mun Dze Ina, który w 2018 roku ograniczył liczbę nadgodzin do 12 tygodniowo, argumentując to troską o jakość życia i chęcią przeciwdziałania spadającej liczbie rodzących się dzieci.

Projekt przedstawiony przez rząd Juna przewiduje możliwość obliczania nadgodzin w dłuższych okresach: miesięcznych, kwartalnych, półrocznych i rocznych. Ma to pozwolić na zwiększanie wymiaru pracy nawet do 69 godzin w tygodniach, gdy jest dużo do zrobienia, pod warunkiem, że zostanie to wyrównane w innym okresie.

Zgodnie z nowymi regulacjami pracownik będzie mógł przepracować maksymalnie 140 godzin nadliczbowych w kwartale, 250 godzin w ciągu półrocza i 440 godzin w całym roku. Po zmianach obowiązkowa przerwa między kolejnymi dniami prac ma wynosić 11 godzin.

Południowokoreański rząd chce wydłużyć tydzień pracy do 69 godzin

Propozycja spodobała się przedsiębiorcom, ale prawdopodobnie napotka opór w parlamencie, ponieważ sprzeciwia jej się główna partia opozycyjna, która posiada tam większość mandatów – oceniają komentatorzy. Projekt krytykują również związki zawodowe.

"Ta nowelizacja sprawia, że legalna jest praca od godz. 9 rano do północy" - oceniła w komunikacie Koreańska Konfederacja Związków Zawodowych, dodając, że na zmianach zyskałaby tylko kadra kierownicza firm.

Rząd będzie teraz przez 40 dni zbierał opinie na temat projektu i zamierza zgłosić go do parlamentu w czerwcu lub lipcu - podała agencja Yonhap.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości