Kopacz: reforma górnictwa to wyzwanie na przyszły rok

Ze świata

shutterstock.comwęgiel

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała we wtorek, że będzie konsekwentna w realizacji reformy górnictwa. To wielkie wyzwanie na rok 2015 - oceniła. Przez dziewięć pierwszych miesięcy 2014 r. strata spółek górniczych na sprzedaży węgla przekroczyła 1,5 mld zł.

Premier była pytana na konferencji prasowej o podsumowanie mijającego roku i priorytety na rok przyszły. Jak powiedziała, trzy miesiące w roli szefa rządu były dla niej czasem "bardzo intensywnej pracy i podejmowania bardzo trudnych decyzji".

Trudna decyzja

- Te trudne decyzje to m.in. reforma w górnictwie, którą będę musiała realizować i chcę ją zrealizować. Będę tu konsekwentna - oświadczyła.

Jak dodała, korzysta z "wiedzy i doświadczenia" zespołu ds. rozwiązywania problemów w górnictwie, który funkcjonował jeszcze za czasów poprzedniego premiera. "Powołałam pełnomocnika. Pan minister (Wojciech) Kowalczyk przygotował cały terminarz rozwiązania tego problemu, spotykam się z przedstawicielami związków, to nie jest rzecz prosta i łatwa" - mówiła.

Premier podkreśliła, że gdyby zadanie to było łatwe, to rozwiązaliby je jej poprzednicy 10, 15 czy 20 lat temu. - Uważam, że to jest wielkie wyzwanie na rok 2015 - mówiła.

Zaznaczyła też, że takim wyzwaniem są wszystkie zapowiedziane przez nią w expose przyrzeczenia. Dodała, że 7 stycznia, postara się przedstawić stopień ich realizacji (9 stycznia mija 100 dni od expose - PAP).

Nikt nie zostanie bez pomocy

Nad programem naprawczym dla polskiego górnictwa węgla kamiennego pracuje powołany 18 listopada pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk. Program ma zostać przestawiony do końca roku.

Jak mówił na początku grudnia PAP Kowalczyk, przychody sektora ze sprzedaży w pierwszych trzech kwartałach br. spadły rok do roku o 2,7 mld zł. Przy kosztach wydobycia na poziomie 15,4 mld zł skutkiem była strata na sprzedaży rzędu 1,6 mld zł, a od każdej tony sprzedawanego węgla trzeba było dopłacić średnio 32,76 zł. Łączne zobowiązania sektora na koniec września 2014 r. sięgnęły 12,8 mld zł i były wyższe niż rok wcześniej o 2,8 mld zł.

Według pełnomocnika priorytetem planu naprawczego jest stworzenie modelu polskiego górnictwa na przyszłość oraz zapewnienie bezpieczeństwa górnikom. - Polskie górnictwo musi być konkurencyjne i nowoczesne, bo inaczej za parę lat w ogóle go nie będzie. W tym obszarze liczę na zrozumienie wszystkich, którzy są związani z branżą. Jednocześnie chciałbym zapewnić, że w ramach naszych działań górnicy otrzymają wsparcie. Nikt nie zostanie bez pomocy - zapewniał Kowalczyk.

Autor: pp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com