Czerwień na giełdzie. Gigantyczna przecena rosyjskich spółek

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Wojna na Ukrainie. Straż Graniczna o działaniach na granicy
Wojna na Ukrainie. Straż Graniczna o działaniach na granicyTwitter- SG
wideo 2/6
Twitter- SGWojna na Ukrainie. Straż Graniczna o działaniach na granicy

Rosyjskie spółki nurkują na giełdzie w Londynie kolejny dzień. Tylko w ciągu tygodnia akcje Gazpromu, Sberbanku czy Lukoilu zostały przecenione o 70-90 procent - zauważył wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak.

Od poniedziałku notowania na moskiewskiej giełdzie są zawieszone. Bank centralny Rosji poinformował, że decyzja ws. pracy giełdy będzie ogłoszona w środę rano.

Po ogłoszeniu w weekend przez państwa zachodnie nowych sankcji wymierzonych w Rosję, w tym zamrożenia rezerw walutowych kraju, w poniedziałek kurs rubla spadł o ok. 30 proc.

We wtorek rosyjski bank centralny podał na stronie, że w związku z obecną sytuacją, zdecydował o niewznawianiu handlu akcjami oraz instrumentami pochodnymi na moskiewskiej giełdzie. Dodano, że harmonogram handlu na środę 2 marca zostanie ogłoszony na stronie Banku Rosji w środę przed godz. 9 czasu moskiewskiego.

Konflikt Rosja - Ukraina. Rosyjskie spółki tracą

Jak zaznaczył na Twitterze Kubsiak, dopóki giełda w Rosji nie ruszy, warto patrzeć na notowania rosyjskich spółek na giełdzie w Londynie (LSE). "Te dalej nurkują. Przez ostatnie 7 dni odnotowały takie spadki: Sberbank: -91,5 proc., Lukoil: -86,5 proc., Novatek: -85 proc., Rosneft: -72,1 proc., Gazprom: -71,2 proc.".

LukoilStooq
GazpromStooq
SberbankStooq

24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, a wcześniej uznała niepodległość dwóch separatystycznych "republik" znajdujących się na wschodzie Ukrainy. W związku z rosyjską napaścią wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne.

Czytaj także: Szwajcaria dołącza się od unijnych sankcji na Rosję >>>

Czytaj także: Shell chce wyjść ze swoich rosyjskich inwestycji>>>

Konflikt Rosja - Ukraina

Podczas poniedziałkowej pierwszej rundy negocjacji ukraińsko-rosyjskich, których celem było przerwanie ognia, strony określiły priorytetowe tematy i udały się na konsultacje.

Strony omówiły możliwość przeprowadzenia w najbliższym czasie drugiej rundy rozmów.

Aby ukarać Rosję za jej inwazję na Ukrainę kraje Zachodu ogłosiły wcześniej, że grupa rosyjskich banków zostanie wyłączona z systemu SWIFT. Około połowa rezerw finansowych rosyjskiego banku centralnego będzie zamrożona.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Pozostałe wiadomości