Rosja i Iran integrują systemy bankowe

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Rosjanie atakują ukraińskie miasta przy użyciu irańskich dronów
Rosjanie atakują ukraińskie miasta przy użyciu irańskich dronówArchiwum Reuters
wideo 2/2
Archiwum Reuters Rosjanie atakują ukraińskie miasta przy użyciu irańskich dronów

Rosja i Iran integrują systemy bankowe - informuje agencja Reutera, powołując się na irański bank centralny. Banki w obu krajach zostały wcześniej odcięte od międzynarodowego systemu płatności SWIFT. Dzięki integracji systemów Rosja ma zamiar zwiększyć handel z Iranem do 10 miliardów dolarów rocznie.

O podpisaniu umowy poinformował Mohsen Karimi, wiceprezes Centralnego Banku Iranu. Karimi zapowiedział, że do systemu podłączonych będzie około 700 banków rosyjskich i 106 nierosyjskich banków z 13 krajów, których jednak nie wymienił.

Iran został odłączony od systemu SWIFT (Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) po ponownym nałożeniu sankcji w 2018 roku, natomiast Rosja - po agresji na Ukrainę.

Sygnał o zacieśniającej się współpracy

Decyzja o stworzeniu alternatywnego systemu płatności jest najnowszym sygnałem, że Iran i Rosja zacieśniają współpracę, zmierzając ku wszechstronnemu partnerstwu wymierzonemu w Zachód - komentuje londyński portal Middle East Eye.

Teheran nie tylko dostarcza Rosji drony, ale oba państwa zacieśniają współpracę gospodarczą w obliczu zachodnich sankcji. W ubiegłym roku Dżawad Owdżi, irański minister ds. ropy, poinformował, że Teheran zgadza się używać walut narodowych do rozliczania płatności handlowych z Rosją.

Oba kraje starają się podważyć dominację amerykańskiego dolara w globalnym systemie finansowym. Jak ostatnio doniosły rosyjskie media, Moskwa i Teheran współpracują przy tworzeniu nowej stabilnej kryptowaluty opartej na złocie. Jednak projekt kryptowalutowy będzie mógł rozwinąć się w pełni, tylko gdy rosyjski rynek aktywów cyfrowych zostanie w pełni uregulowany - twierdzi Market Insider.

Ostatniej jesieni Bank Rosji zaakceptował potrzebę legalizacji kryptowalut, które miałyby być wykorzystywane do międzynarodowych płatności i złagodzić wpływ sankcji finansowych, ale dotąd nie opublikowano konkretnych planów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości