Inflacja w Unii Europejskiej. Wyraźny lider

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Paweł Mucha: Inflacja w pierwszym kwartale wzrośnie. Przewidują to niemal wszyscy ekonomiści
Paweł Mucha: Inflacja w pierwszym kwartale wzrośnie. Przewidują to niemal wszyscy ekonomiściTVN24
wideo 2/6
TVN24Paweł Mucha: Inflacja w pierwszym kwartale wzrośnie. Przewidują to niemal wszyscy ekonomiści

Inflacja w Unii Europejskiej w grudniu 2022 roku wyniosła 10,4 procent rok do roku wobec 11,1 procent w listopadzie. Najmocniej ceny wzrosły na Węgrzech, które w niechlubnej klasyfikacji wyprzedziły Łotwę i Litwę - wynika z najnowszych danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat. Polska pozostaje w czołówce tego zestawienia.

Eurostat podał w środę, że inflacja w strefie euro wyniosła w grudniu 9,2 proc. rok do roku. Oznacza to - podobnie jak w przypadku całej UE - wyhamowanie tempa wzrostu cen. W listopadzie inflacja w strefie euro wynosiła 10,1 proc. Dla porównania przed rokiem ten wskaźnik był na poziomie 5,0 proc.

Urząd podał, że w porównaniu z listopadem, tempo wzrostu cen w grudniu 2022 roku spadło w 22 krajach członkowskich, zmian nie odnotowano w przypadku dwóch krajów, a w trzech mieliśmy do czynienia ze wzrostem.

Inflacja w Unii Europejskiej

Eurostat opublikował zharmonizowane wskaźniki cen konsumpcyjnych (HICP) w poszczególnych krajach. Z danych wynika, że w grudniu najniższe wskaźniki inflacji zanotowano w Hiszpanii (5,5 proc.), Luksemburgu (6,2 proc.) i we Francji (6,7 proc.).

Na drugim biegunie znalazły się Węgry, które - podobnie jak miesiąc wcześniej - były liderem niechlubnego zestawienia. W minionym miesiącu nad Balatonem inflacja przyspieszyła i wyniosła 25,0 proc. rok do roku, podczas gdy w listopadzie było to 23,1 proc.

Za plecami Węgier uplasowała się Łotwa, ze wzrostem inflacji o 20,7 proc. rok do roku, podczas gdy miesiąc wcześniej było to 21,7 proc. W przypadku Litwy inflacja spadła z 21,4 proc. w listopadzie do 20,0 proc. w grudniu. Pierwszą piątkę uzupełniły Estonia, z inflacją wynoszącą 17,5 proc., licząc rok do roku, a także Czechy - 16,8 proc.

Na kolejnym, szóstym miejscu znalazła się Polska. Według Eurostatu inflacja w naszym kraju spadła z 16,1 proc. w listopadzie do 15,3 proc. w grudniu.

Wskaźnik HICP

Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.

Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych.

Główny Urząd Statystyczny podał w piątek, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (wskaźnik CPI) w grudniu 2022 roku wzrósł o 16,6 proc. w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 proc.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości