Holenderski rynek pracy notuje najlepszy wynik od dekady

Ze świata

Shutterstockpraca tulipna tulipany kwiaty holandia shutterstock_395510758.jpg

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Holandii spadła w 2016 roku o ponad 100 tys., co jest największym spadkiem odnotowanym w ciągu ostatniej dekady. - To wspaniałe widzieć, że tak wielu ludzi wróciło w zeszłym roku do pracy - ocenił w oświadczeniu wicepremier, minister spraw socjalnych i zatrudnienia Lodewijk Asscher.

Na koniec 2016 roku było w 17-milionowej Holandii 482 tys. bezrobotnych, w porównaniu z 588 tys. rok wcześniej - ogłosił w czwartek urząd statystyczny tego kraju.

Spadek bezrobocia

Agencja AP zauważa, że informacja o znacznym spadku bezrobocia to dobra wiadomość dla partii koalicyjnych na dwa miesiące przed wyborami parlamentarnymi. Według agencji premier Mark Rutte w kampanii będzie akcentował sposób, w jaki koalicjanci prowadzili politykę gospodarczą, podkreślając, że dzięki wprowadzonym przez niego środkom oszczędnościowym kraj poradził sobie z kryzysem ekonomicznym.

Liberalna Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) Ruttego utrzymuje się tuż za prowadzącą w sondażach antyimigracyjną Partią na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa. Z kolei z należącej do rządzącej koalicji Partia Pracy (PvdA) plasuje się daleko za liderami.

Wybory do niższej izby holenderskiego parlamentu zaplanowane są na 15 marca.

Wyjazd za pracą rozważa 12 proc. Polaków. Najwięcej wśród nieźle zarabiających:

Wyjazd za pracą rozważa 12 proc. Polaków. Najwięcej wśród nieźle zarabiającychTVN24 BiS

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock