W Palermo na Sycylii jest praca dla dziesięciu pucybutów. Tamtejsze stowarzyszenie rzemiosła ogłosiło, że w mieście, w którym nie ma już ani jednego czyściciela butów, chce stworzyć ich spółdzielnię świadczącą takie usługi w dziesięciu punktach w centrum.
To szansa dla bezrobotnych, którzy zostaną bezpłatnie przeszkoleni przez szewca - powiedział prezes rzemieślniczej organizacji Nunzio Reina, który czeka na kandydatów na pucybutów. Dodał : "Przywracamy tradycję, która może być dochodowa".
Ginący zawód
Dziennik "La Repubblica", który poinformował o tej inicjatywie, zauważył, że dziś w całych Włoszech czyszczeniem i polerowaniem butów na ulicach zajmuje się około 20 osób. Są w Rzymie, Neapolu , a także na Sycylii - w mieście Caltanisetta.
W Palermo nie ma nikogo takiego. Ostatni pucybut opuścił plac w centrum pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Ale w latach 60. było ich w sycylijskiej stolicy kilkunastu. Każdy dziennie czyścił ponad 10 par dziennie, podczas gdy ich klienci zazwyczaj czytali gazetę.
Obecnie czyszczeniem butów zajmują się szewcy. - Myślę, że dzisiaj uliczny pucybut mógłby brać od 3 do 5 euro za parę butów, ale komu to się opłaca? - zapytał szef stowarzyszenia szewców Mirko Merighi. Następnie zauważył: "Może lepiej byłoby skupić się na wsparciu naszego zawodu. Zostało nas 3500". - My też czyścimy buty do połysku i robimy to dobrze - zapewnił.
Ważne pytanie
Vincenzo Bartolotta, który czyścił buty na ulicach Palermo przez 50 lat, a zawód ten odziedziczył po swym ojcu i dziadku, powiedział: "Ciekawe, czy dzisiaj ktoś zatrzymałby się na widok pucybuta".
Po włosku słowo to - sciuscia - pochodzi od angielskiego "shoeshine". O taką usługę pytali Włochów amerykańscy żołnierze, obecni w Italii podczas II wojny światowej.
Zobacz. "LaFerrari" za 7 mln dolarów. Na obudowę Włoch po trzęsieniu ziemi
Autor: gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock