Koniec z "seksistowskimi" reklamami zabawek. Nowe ograniczenia w Hiszpanii

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Najwięksi eksporterzy zabawek na świecie. Polska w pierwszej dziesiątce
Najwięksi eksporterzy zabawek na świecie. Polska w pierwszej dziesiątceTVN24
wideo 2/2
TVN24Najwięksi eksporterzy zabawek na świecie. Polska w pierwszej dziesiątce

W czwartek 1 grudnia w Hiszpanii wszedł w życie nowy kodeks zakazujący "seksistowskiej" reklamy zabawek dla dzieci - poinformowało ministerstwo ds. konsumentów. Zabawki mają zostać pozbawione między innymi skojarzeń kolorystycznych związanych z płcią, na przykład kolor różowy nie może pojawiać się tylko na zabawkach dla dziewczynek.

Nowe przepisy regulacyjne zostały przyjete w kwietniu 2021 r. przez rząd, sektor reklamowy oraz organizacje producentów zabawek (AEFJ); dotyczą produkcji i reklamowania zabawek przeznaczonych dla dzieci w wieku do 15 lat, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci do 7 lat, jako najbardziej podatnych na "utrwalanie tradycyjnych ról".

Sklep z zabawkami na ulicy miasta Punta UmbríaShutterstock

Zabawa "wolna od stereotypów"

Zgodnie z nowymi regulacjami, komunikaty handlowe zabawek powinny "unikać uprzedzeń i przypisywania stereotypowych ról związanych z płcią", takich jak opieka nad dzieckiem, prace domowe czy dbanie o urodę skierowane do dziewczynek, a zawody pilota, policjanta czy żołnierza do chłopców.

Zabawki nie powinny być prezentowane jako przeznaczone wyłącznie dla jednej płci lub drugiej i zostać pozbawione skojarzeni kolorystycznych, np. kolor różowy dla dziewczynek i niebieski dla chłopców. Oprócz tego przekazy reklamowe mają "używać języka inkluzywnego, przedstawiać pozytywne wzorce do naśladowania i stymulować zdrową, odpowiedzialną i zrównoważoną konsumpcję"- według jednego z 64 środków wymienionych w kodeksie deontologicznym. Zgodnie z porozumieniem, zabawki powinny promować "pluralistyczny, egalitarny i wolny od stereotypów wizerunek nieletnich".

Ministerstwo ds. konsumentów wielokrotnie podkreślało w prowadzonych kampaniach, że zabawa kształtuje osobowość dzieci i jest niezwykle ważna dla początkowego rozwoju człowieka, w związku z czym powinna być wolna od "stereotypów utrwalających tradycyjne role płciowe".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości