Grecja wypadnie ze strefy euro? "Nie wierzę, że rozsądni europejscy politycy pójdą tą drogą"


Grecja nie wierzy, że jej europejscy partnerzy pozwolą Atenom opuścić strefę euro - powiedział w sobotę Janis Warufakis, grecki minister finansów. Jego kraj nadal nie osiągnął porozumienia z wierzycielami i grozi mu bankructwo.

Rząd w Atenach próbuje porozumieć się z wierzycielami, czyli Międzynarodowym Funduszem Walutowym, Europejskim Bankiem Centralnym i Komisją Europejską przed końcem tego miesiąca. 30 czerwca wygasa bowiem obecny program pomocowy dla Grecji.

Grexit?

Dziennikarze BBC, na których powołuje się Reuters, zapytali Warufakisa, czy to możliwe, aby Grecja opuściła strefę euro. Szef resortu finansów tego kraju stwierdził, że w to nie wierzy. - Nie wierzę, żeby rozsądni europejscy urzędnicy i politycy poszli tą drogą - powiedział Warufakis. Rząd Grecji liczy na zawarcie porozumienia z wierzycielami do 18 czerwca. W sobotę greccy negocjatorzy mają spotkać się ponownie w Brukseli z przedstawicielami kredytodawców - głosi wydany w piątek po południu komunikat rządu w Atenach. Zespół grecki przedstawi zmodyfikowaną propozycję porozumienia w sprawie pakietu pomocowego dla Aten - podały służby prasowe rządu, nie precyzując, czy Grecja przyjmuje warunki stawiane przez wierzycieli.

Ministrowie finansów strefy euro spotkają się w Luksemburgu 18 i 19 czerwca; w piątek rzecznik MFW zapowiedział, że w spotkaniu weźmie udział szefowa Funduszu Christine Lagarde. Zagrożona bankructwem Grecja od miesięcy prowadzi negocjacje z Komisją Europejską, MFW i Europejskim Bankiem Centralnym, które domagają się reform strukturalnych w zamian za odblokowanie kolejnej transzy pomocy w wysokości ok. 7,2 mld euro. Obecny program pomocowy dla Aten wygasa 30 czerwca.

Grecja liczy, że po weekendzie podpisze porozumienie z wierzycielami
Grecja liczy, że po weekendzie podpisze porozumienie z wierzycielamiTVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/mn / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości