Nocne rozmowy i znowu fiasko. Grecja odrzuca propozycje wierzycieli

Ze świata


Premier Grecji Aleksis Cipras odrzucił w nocy ze środy na czwartek część propozycji złożonych przez wierzycieli Aten w celu odblokowania transzy pomocy dla Grecji. Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem powiedział, że rozmowy będą wznowione w najbliższych dniach.

Po rozmowach w Brukseli, w których uczestniczyli Dijsselbloem, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i Cipras, szef eurogrupy ocenił spotkanie jako "bardzo dobre".

Dobre, ale...

KE w komunikacie oświadczyła, że rozmowy były "konstruktywne" i odnotowano postęp jeśli chodzi o "zrozumienie stanowisk stron w sprawie różnych propozycji". "Zapadła decyzja o kolejnym spotkaniu. Będą trwały bardzo intensywne prace" - napisano. Z kolei Cipras poinformował o odrzuceniu pewnych propozycji złożonych przez pożyczkodawców, ponieważ - jak podkreślił - znajdowały się tam punkty, "których nikt nie może uznać za podstawę dyskusji".

Grecki premier podał przykład redukcji najniższych emerytur i podwyżki VAT na elektryczność. - Mówimy o kraju, który w ciągu pięciu minionych lat doświadczył wielkiej katastrofy gospodarczej, stracił 25 proc. PKB po pięciu latach rygorystycznych oszczędności - mówił Cipras po wyjściu z brukselskich rozmów. - W rezultacie grecka propozycja pozostaje jedyną realistyczną propozycją na stole - dodał. Przyznał zarazem, że w planie pożyczkodawców były punkty pozytywne, jak propozycja obniżenia pierwotnej nadwyżki budżetowej Grecji.

Z kolei jeden z greckich wiceministrów Thodoris Dritsas zaznaczył, że propozycje wierzycieli są "poniżej oczekiwań Grecji w każdym temacie". - Nie możemy ich przyjąć - dodał.

Plan Aten

We wtorek Cipras mówił, że Ateny przesłały wierzycielom (Międzynarodowy Fundusz Walutowy, KE i Europejski Bank Centralny) całościowy plan reform i wezwał do jego zaakceptowania. Miałoby to umożliwić Grecji otrzymanie zamrożonej na skutek impasu w negocjacjach kolejnej transzy pomocy - 7,2 mld euro. Szczegółów planu nie ujawniono. Do końca miesiąca MFW powinien otrzymać od Grecji łącznie ok. 1,55 mld euro w czterech transzach płatnych do 5, 12, 16 i 19 czerwca. Najbliższa rata wynosi 300 mln euro. Tymczasem rzecznik rządzącej Syrizy Nikos Filis oznajmił w środę, że Grecja nie spłaci 5 czerwca należności wobec MFW, jeśli w najbliższych dniach nie pojawi się perspektywa porozumienia z wierzycielami.

Warufakis: Grecja nie może wykonywać dużych płatności bez porozumieniaTVN24 BiS

Autor: mn / Źródło: PAP, Reuters