Gorące rozmowy Grecji z wierzycielami. Zmiany w emeryturach będą, ale nie dla wszystkich

Ze świata

SchutterstockW zamian za pomoc finansową Grecja obiecała przeprowadzić reformy

Rozmowy Grecji z wierzycielami na temat kolejnego pakietu pomocowego wciąż trwają. Kością niezgody są m. in. zmiany w emeryturach. Strony uzgodniły, że wymagana reforma systemu emerytalnego obejmie tylko tych, którzy odeszli na emeryturę po końcu czerwca - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele resortu pracy.

- To zostało przyjęte i nie będzie kwestionowane. Reforma nie obejmie praw emerytalnych nabytych przed 30 czerwca - powiedział minister pracy George Katrougalos. Wcześniej nieoficjalne informację o takich ustaleniach podawał Reuters.

Władze w Atenach prowadzą obecnie rozmowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, Europejskim Bankiem Centralnym i Komisją Europejską w sprawie trzyletniego pakietu pomocowego wartego ok. 86 mld euro.

Będzie to trzeci taki pakiet od 2010 roku; poprzednie dwa opiewały na łącznie 240 mld euro.

Greckie zobowiązania

W zamian za pomoc finansową Grecja zobowiązała się do wdrożenia wielu środków naprawczych, w tym likwidacji wcześniejszych emerytur, przed końcem października. Kredytodawcy wymagają m.in. podniesienia do 67 lat wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę. Obecnie wynosi on teoretycznie 62 lata, ale może być znacznie niższy w zależności od liczby przepracowanych lat czy statusu rodzinnego. W poniedziałek przedstawiciele Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Centralnego oraz Europejskiego Mechanizmu Stabilności spotkali się z greckim ministrem pracy Jeorjosem Katrugalosem w Atenach. - Została zaakceptowana i nie jest kwestionowana zasada, że prawa emerytalne nabyte przed 30 czerwca nie ucierpią - oświadczył przedstawiciel resortu. Sam minister ocenił, że rozmowy były prowadzone "w konstruktywnej atmosferze". - W odniesieniu do kwestii pracowniczych celem strony greckiej jest zdefiniowanie i przyjęcie najlepszych praktyk na postawie europejskiego modelu socjalnego i odejście od deregulacji osiągniętej w ciągu pięciu lat pakietów pomocowych - powiedział Katrugalos. Według przedstawiciela resortu Ateny uszczegółowią reformy emerytur do października, a do końca roku przedstawią propozycje dotyczące rynku pracy.

I podatki

Również w poniedziałek zespoły techniczne miały omówić zagadnienia podatkowe, a także dotyczące wymiaru sprawiedliwości i korupcji. We wtorek tematem ich rozmów będzie ustanowienie nowego funduszu prywatyzacyjnego, a także problem złych kredytów - podano nieoficjalnie. Komisarz UE ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici powiedział w dzienniku "Ethnos", że z satysfakcją przyjmuje dotychczasowe postępy.

Giełda otwarta

W poniedziałek po ponadmiesięcznej przerwie ruszyła grecka giełda. Na otwarciu ateński parkiet zanotował ostre spadki. Główny indeks spadł prawie o 23 proc. Notowania Banku Grecji spadły o 30 proc., co stanowi dzienny limit. Banki w Grecji zostały otwarte 20 lipca, nadal jednak obowiązują pewne ograniczenia wypłat pieniędzy.

Do 20 sierpnia Ateny muszą spłacić EBC 3,2 mld euro

Grecja siada do rozmów ws. pakietu pomocowego:

Grecja siada do rozmów ws. pakietu pomocowego. Początek w poniedziałekTVN24 BiS

Autor: tol/mn / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: Schutterstock

Raporty: