Komisja Europejska rozpoczęła pożyczanie środków na potrzeby Funduszu Odbudowy

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Mueller o Krajowym Planie Odbudowy: piłeczka jest po stronie Komisji Europejskiej
Mueller o Krajowym Planie Odbudowy: piłeczka jest po stronie Komisji EuropejskiejTVN24
wideo 2/6
TVN24Mueller o Krajowym Planie Odbudowy: piłeczka jest po stronie Komisji Europejskiej

Rozpoczęło się pożyczanie środków na rynkach finansowych na potrzeby Funduszu Odbudowy – podała Komisja Europejska. Pierwsza transza pożyczki obejmuje 20 miliardów euro. "Dzisiaj osiągnęliśmy kluczowy kamień milowy we wdrażaniu naszego planu naprawczego" – przekazała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Z powodzeniem przeprowadziliśmy pierwszą akcję zbierania funduszy. Komisja zebrała 20 miliardów euro, przy dużym zainteresowaniu inwestorów z całego świata" – napisała na Twitterze przewodnicząca KE.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Plan finansowania

Wszystkie państwa członkowskie UE zatwierdziły decyzję w sprawie zasobów własnych. Dzięki temu Komisja Europejska mogła rozpocząć pozyskiwanie funduszy na sfinansowanie Funduszu Odbudowy.

W tym celu KE ogłosiła na początku czerwca, że w 2021 r. wyemituje obligacje długoterminowe o wartości około 80 mld euro, które uzupełni krótkoterminowymi eurobonami, aby pokryć pozostałe wymogi w zakresie finansowania.

Ostateczna kwota obligacji UE i eurobonów zależeć będzie od potrzeb finansowych, które Komisja dokładniej oceni jesienią. W ten sposób KE ma być w stanie sfinansować w drugiej połowie roku wszystkie zaplanowane dotacje i pożyczki dla państw członkowskich w ramach Funduszu Odbudowy i unijnych polityk.

Plan finansowania opiera się na wstępnych szacunkach dotyczących potrzeb państw członkowskich w zakresie pożyczek i dotacji. We wrześniu Komisja dokona jego aktualizacji, mając dokładniejszy obraz potrzeb finansowych państw członkowskich UE na ostatnie miesiące bieżącego roku.

Aby sfinansować Fundusz Odbudowy, Komisja Europejska w imieniu UE zaciągnie pożyczki na rynkach kapitałowych na kwotę do 750 mld euro. Przełoży się to na wolumen pożyczek wynoszący średnio około 150 mld euro rocznie w okresie od połowy 2021 r. do końca 2026 r., co sprawi, że UE stanie się jednym z największych emitentów długu w euro.

We wrześniu 2021 r. Komisja zamierza też rozpocząć emisję obligacji UE i eurobonów w drodze aukcji. Po uruchomieniu systemu aukcyjnego Komisja regularnie emitować będzie obligacje. Ponadto organizować będzie regularne aukcje eurobonów.

Dzięki wysokiemu ratingowi kredytowemu UE Komisja będzie mogła zaciągać pożyczki na korzystnych warunkach.

Krajowy Plan Odbudowy

Polska jest wśród państw, które poprosiły o wydłużenie czasu na ocenę wysłanego na początku maja do Brukseli Krajowego Planu Odbudowy, więcej czasu chciały też Słowenia, Szwecja i Chorwacja

Krajowe plany odbudowy są podstawą do sięgnięcia po środki z nowego unijnego Funduszu Odbudowy, utworzonego z myślą o wsparciu gospodarki wychodzącej z wywołanego przez koronawirusa kryzysu. Taki dokument musi przygotować każde państwo członkowskie.

Polska z unijnego Funduszu Odbudowy będzie miała do dyspozycji ok. 58,1 mld euro, w tym 23,9 mld euro w formie dotacji i 34,2 mld euro w pożyczkach w ciągu kilku lat. W wysłanym do Komisji Europejskiej Krajowym Planie Odbudowy zaplanowano wydatkowanie całości środków na dotacje oraz 12,1 mld euro z części pożyczkowej.

Krajowy Plan OdbudowyPAP/Maciej Zieliński

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości