Zastrzeżenia Brukseli do Krajowego Planu Odbudowy. "Cała Europa uczy się tego instrumentu"

Źródło:
PAP
Maciej Sokołowski o Funduszu Odbudowy
Maciej Sokołowski o Funduszu OdbudowyTVN24
wideo 2/17
Maciej Sokołowski o Funduszu OdbudowyTVN24

Komisja Europejska ma wiele uwag co do Krajowego Planu Odbudowy. Dotyczą one między innymi zgodności naszych zamierzeń z unijnymi wytycznymi – stwierdził wiceminister rozwoju Robert Tomanek. Wyjaśnił, że KPO będzie ulegał zmianom, również podczas jego realizacji.

Tomanek wziął udział w panelu poświęconym Krajowemu Planowi Gospodarczemu zorganizowanemu podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Online. Jak mówił, ministerstwo rozwoju współpracuje z resortem funduszy i polityki regionalnej przy opracowywaniu dokumentu, który będzie podstawą do wypłaty środków z unijnego Planu Odbudowy. - Staramy się pomagać, by Krajowy Plan Odbudowy był zgodny z wymaganiami i oczekiwaniami Komisji Europejskiej, dlatego jesteśmy w stałym dialogu z Komisją – poinformował.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Cała Europa uczy się tego instrumentu"

- Konsultacje trwają i będą trwały prawie przez cały czas funkcjonowania tego instrumentu. Cała Europa uczy się tego instrumentu. On nie jest może diametralnie inny od zwykłych budżetów unijnych, ale różni się w sposobie przygotowania, określania wartości wydatków, gdzie obowiązuje zasada rachunku ex ante (przed rozpoczęciem – red.) i rozliczenia następują ex post (po zakończeniu – red.). Jest mnóstwo niewiadomych, które są przed nami. Na pewno czeka nas odniesienie się do uwag KE, bo ten dokument jest analizowany, oceniany. W wyniku tych uwag mogą nastąpić zmiany – przekazał.

Dodał, że rząd cały czas jest w dialogu z przedsiębiorcami i samorządami, co będzie miało wpływ na kształt KPO. Ponadto będzie można dokonywać korekt dokumentu w trakcie realizacji zadań. - Przede wszystkim możemy zwiększać pulę pożyczkową. W tej chwili wykorzystujemy w projekcie 12 miliardów euro na 34 miliardy euro przewidziane dla Polski. Jeśli będziemy chcieli zwiększać tę pulę pożyczkową, w miarę możliwości państwa do zaciągania zobowiązań, to będzie się to odbywało w dialogu z partnerami społecznymi, również z instytucjami rządowymi – wskazał Tomanek.

Zastrzeżenie Komisji Europejskiej

Na pytanie, jakie do tej pory KE miała zastrzeżenia do KPO, wiceszef MRPiT odparł, że uwag było wiele. - One dotyczyły przede wszystkim kwestii demarkacji (rozdzielenia - red.) wydatków. KE stoi na stanowisku, że to, co opisujemy w KPO, nie może się pokrywać z naszymi działaniami objętymi budżetem unijnym i tymi, które dotyczą polityki rolnej. Tu były uwagi pod adresem przedsięwzięć na politykę rolną i szeroko rozumiane rolnictwo – przyznał.

Wymienił też, że KE miała uwagi dotyczące zgodności naszych zamierzeń z tzw. CSR-ami (Country Specific Recommendation), czyli zaleceniami dla poszczególnych krajów. - Na przykład Komisja bardzo duży nacisk kładzie na wydłużenie faktycznej aktywności zawodowej – i na to zwracała uwagę, większe wsparcie innowacji i innowacyjności, plus masa uwag technicznych dotyczących tego, czy kamienie milowe zawarte w KPO są faktycznie kamieniami milowymi, czy one są zgodne z celami – wyliczył wiceminister.

Dodał, że wypłaty z KPO mają dokonywać się w miarę spełniania kamieni milowych i celi. Zauważył, że Komisja sprawdza też, na ile dobrze oznaczone są w KPO tzw. markery, czyli udział wydatków na cyfryzację i zielony ład. - Na przykład budownictwo musi być oznaczone kwestiami zielonymi. To musi być ekologiczne, ekooszczędne budownictwo. KE będzie sprawdzać, czy to, co mamy zaplanowane, jest faktycznie zgodne z tym, czego się od nas oczekuje – podkreślił.

"Jestem spokojny o transparentność wydawania"

Uczestniczący w panelu samorządowcy, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska zwrócili uwagę na potrzebę transparentności wydawania środków z Planu Odbudowy, a także zwiększenia udziału dotacji. Jak mówili, wiele samorządów nie stać obecnie na żadne pożyczki i będą miały problem także z absorpcją środków z polityki spójności. Moskal-Słaniewska alarmowała, że gminy uzdrowiskowe zostały pominięte w KPO, tymczasem większość ich mieszkańców pracuje w usługach uzdrowiskowych, które pandemia doprowadziła do zapaści.

Tomanek zaznaczył, że jego resort walczył o wsparcie dla gmin uzdrowiskowych, ale środki - według obecnej wersji - mają trafić na wniosek Ministerstwa Zdrowia do szpitali uzdrowiskowych. Dodał, że KPO nie jest z gumy, a dyskusja dotycząca podziału środków była grą wielu interesariuszy. Jednocześnie zapewnił, że wydawanie funduszy z Planu Odbudowy będzie pod silnym nadzorem KE. - Jestem spokojny o transparentność wydawania tych środków – zapewnił.

Wiceszef MRPiT odniósł się też do środków na zakup tramwajów w KPO – samorządy narzekają, że pula jest za mała i pochodzi ze środków pożyczkowych, nie dotacji. Wyjaśnił, że przy tworzeniu KPO zakładano, iż ze względu na demarkację wydatków zakup tramwajów będzie wspierany ze zwykłego, 7-letniego, budżetu unijnego.

Jak stwierdził, nie jest pewien, czy zapis dotyczący zakupu tramwajów z części pożyczkowej zostanie w KPO utrzymany ze względu na zastrzeżenia Komisji. - Nie wiem, czy KE nie będzie tego kwestionować. W wielu przypadkach musieliśmy używać bardzo zawiłej argumentacji, bo byliśmy pod presją interesów lokalnych. Czasami te dyskusje o reformach nie były łatwe – przyznał.

Polska z unijnego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat. Podstawą do wypłaty środków z Funduszu Odbudowy jest Krajowy Plan Odbudowy, który został 3 maja wysłany przez polski rząd do Komisji Europejskiej.

KRAJOWY PLAN ODBUDOWY

Krajowy Plan Odbudowy pap

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl