TVN24 Biznes | Ze świata

Bruksela dała zielone światło kolejnym krajowym planom odbudowy

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP

Komisja Europejska zaakceptowała w czwartek krajowe plany odbudowy Danii oraz Grecji. Zielone światło z Brukseli otwiera drogę do dotacji w ramach unijnego Funduszu Odbudowy w latach 2021-2026.

Szefowa KE Ursula von der Leyen rozpoczęła swoją podróż po Europie w środę od Portugalii i Hiszpanii, gdzie ogłosiła zielone światło Brukseli dla krajowych planów odbudowy. Następnie udała się do Grecji, skąd przyjechała do Danii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Grecja i Dania

- Plan jest ambitny i zbuduje lepszą przyszłość dla Greków. Odmieni Grecję na dziesięciolecia. Wykorzystajmy to dla następnych pokoleń - powiedziała von der Leyen w Grecji w obecności premiera Kyriakosa Mitsotakisa.

Ateny mają otrzymać około 30,5 mld euro, w tym 17,8 mld w formie dotacji bezpośrednich i 12,7 mld w formie pożyczek.

AFP wskazuje, że po dekadzie kryzysu gospodarczego Grecja liczyła na powrót do silnego wzrostu w 2020 roku, ale jej PKB spadł o 8,2 proc. z powodu pandemii.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przewiduje, że grecka gospodarka wzrośnie w tym roku o 3,3 proc., a w 2022 r. wzrost przyspieszy do 5,4 proc. Komisja Europejska prognozuje wzrost greckiego PKB o 4,1 proc. w tym roku i 6 proc. w 2022 roku.

Z kolei akceptacja krajowego planu odbudowy Danii to krok torujący drogę do wypłaty 1,5 mld euro dotacji w ramach unijnego Funduszu Odbudowy w latach 2021–2026.

Akceptacja państw

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że rozpoczęła pożyczanie środków na rynkach finansowych na potrzeby Funduszu Odbudowy. Pierwsza transza pożyczki obejmuje 20 mld euro.

Wszystkie państwa UE zatwierdziły decyzję w sprawie zasobów własnych. Dzięki temu KE mogła rozpocząć pozyskiwanie funduszy na sfinansowanie Funduszu Odbudowy. W tym celu KE ogłosiła na początku czerwca, że w 2021 roku wyemituje obligacje długoterminowe o wartości około 80 mld euro, które uzupełni krótkoterminowymi eurobonami, aby pokryć pozostałe wymogi w zakresie finansowania.

Ostateczna kwota obligacji UE i eurobonów zależeć będzie od potrzeb finansowych, które KE dokładniej oceni jesienią. W ten sposób KE ma być w stanie sfinansować w drugiej połowie roku wszystkie zaplanowane dotacje i pożyczki dla państw członkowskich w ramach Funduszu Odbudowy i unijnych polityk.

Plan finansowania opiera się na wstępnych szacunkach dotyczących potrzeb państw członkowskich UE w zakresie pożyczek i dotacji. We wrześniu KE dokona jego aktualizacji, mając dokładniejszy obraz potrzeb finansowych państw członkowskich na ostatnie miesiące bieżącego roku.

Aby sfinansować Fundusz Odbudowy, KE zaciągnie w imieniu UE pożyczki na rynkach kapitałowych na kwotę do 750 mld euro w cenach z 2018 r. Przełoży się to na wolumen pożyczek wynoszący średnio około 150 mld euro rocznie w okresie od połowy 2021 do końca 2026 roku, co sprawi, że UE stanie się jednym z największych emitentów długu w euro.

We wrześniu 2021 roku KE zamierza też rozpocząć emisję obligacji UE i eurobonów w drodze aukcji. Po uruchomieniu systemu aukcyjnego KE regularnie emitować będzie obligacje. Ponadto organizować będzie regularne aukcje eurobonów.

Dzięki wysokiemu ratingowi kredytowemu Unii Europejskiej KE będzie mogła zaciągać pożyczki na korzystnych warunkach.

Krajowy Plan Odbudowy

Polska jest wśród państw, które poprosiły o wydłużenie czasu na ocenę wysłanego na początku maja do Brukseli Krajowego Planu Odbudowy, więcej czasu chciały też Słowenia, Szwecja i Chorwacja. 

Polska z unijnego Funduszu Odbudowy będzie miała do dyspozycji ok. 58,1 mld euro, w tym 23,9 mld euro w formie dotacji i 34,2 mld euro w pożyczkach w ciągu kilku lat. W wysłanym do Komisji Europejskiej Krajowym Planie Odbudowy zaplanowano wydatkowanie całości środków na dotacje oraz 12,1 mld euro z części pożyczkowej.

Krajowy Plan OdbudowyPAP/Maciej Zieliński

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock