W Portugalii zakończyły się prace nad paszportem covidowym. Na podstawie dokumentu będzie można podróżować bez konieczności wykonywania testów na obecność koronawirusa lub przechodzenia obowiązkowej kwarantanny.
Jak poinformowała w środę Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS), agenda rządu Portugalii, emisja pierwszych paszportów Covid, zwanych też zielonym certyfikatem cyfrowym, nastąpi najpóźniej do piątku.
Certyfikat covidowy w Portugalii
Według zatwierdzonych przez władze medyczne Portugalii przepisów o emisji paszportu Covid dokument ten będzie wydawany bezpłatnie.
Władze DGS wyjaśniły, że mieszkańcy Portugalii będą mogli wydrukować elektroniczny dokument z nadzorowanej przez ministerstwo zdrowia strony internetowej lub otrzymać go w formie maila.
Według służb medycznych Portugalii certyfikat ma być dowodem, że posiadacz dokumentu zakończył proces szczepień, przebył Covid-19 lub przeprowadzone u niego badania dały wynik negatywny.
Wydawany przez Portugalię paszport Covid będzie honorowany na terenie państw UE, a także Szwajcarii, Norwegii, Islandii oraz Liechtensteinu. Na zasadzie wzajemności Lizbona zgodzi się honorować podobne dokumenty wystawione przez służby medyczne tychże krajów.
Z informacji lizbońskiego radia "Observador" wynika, że jedną z pierwszych osób, które dotarły do Portugalii na podstawie paszportu Covid jest szefowa KE Ursula von der Leyen. Przybyła ona w środę rano do Lizbony na ceremonię zatwierdzenia pierwszych krajowych planów odbudowy po pandemii COVID-19.
Obostrzenia w Portugalii
Parlament Portugalii zatwierdził w minioną środę obowiązek dalszego noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej na świeżym powietrzu, odrzucając apele części opozycji wzywającej do złagodzenia tego obostrzenia. Nakaz ma obowiązywać co najmniej do połowy września.
Za omijanie nakazu ustawa przewiduje mandaty w wysokości 100-500 euro.
Od 10 czerwca w miastach takich jak Lizbona, Braga, Vale de Cambra, czy Odemira restauracje, kawiarnie i cukiernie mogą być otwarte do 1 w nocy. Ostatni goście mogą do nich wejść do północy. O tej samej godzinie muszą być zamknięte też placówki kulturalne. Liczba zajętych miejsc na widowni nie może przekroczyć 50 proc.
Bez ograniczeń czasowych funkcjonują sklepy i centra handlowe.
W transporcie publicznym pasażerowie mogą zająć maksymalnie 2/3 miejsc.
W kraju działają wesołe miasteczka, parki rozrywki, czy aquaparki.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock